Sağlıklı yaş alma merkezinde takip edilen 80 yaş üstü hastalarda mini mental test ile günlük yaşam aktivitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between mini mental test and daily living activities in patients over 80 years of age followed up in a healthy aging center
- Tez No: 924809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE İNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Çalışmamızda Sağlıklı Yaş Alma Merkezinde takip edilen 80 yaş üstü hastalarda mental durum ile günlük yaşam aktiviteleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel analitik çalışmada; Karabük ilinde yaşayan, Sağlıklı Yaş Alma Merkezinde kayıtlı olan 80 yaş ve üzeri 322 birey çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan bireylerin mental durum değerlendirmesini yapmak için Standardize Mini Mental Test (SMMT), temel günlük yaşam aktiviteleri için Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (GYA), Enstrümental günlük yaşam aktiviteleri için Lawton Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (EGYA) ve sosyodemografik özellikleri içeren anket uygulandı Bulgular: Çalışma grubunun yaş ortalaması 84,50±4,05, %57,01'i kadın, %42,99'u erkektir. SMMT kesim değerinin altında kalan yani bilişsel işlev bozukluğu olan yaşlı oranı %41,74, ortalama SMMT puanı ise 22.9 olarak izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to evaluate the relationship between mental status and activities of daily living in patients over 80 years of age followed in the Healthy Aging Center. Materials and Methods: In this cross-sectional analytical study, 322 individuals aged 80 years and older living in Karabük province and registered at the Healthy Aging Center were selected. Standardized Mini Mental Test (SMMT) was used to assess mental status, Katz Activities of Daily Living Scale (ADL) for basic activities of daily living, Lawton Activities of Daily Living Scale (ADL) for instrumental activities of daily living and a questionnaire including sociodemographic characteristics were applied. Results: The mean age of the study group was 84.50±4.05 years, 57.01% were female and 42.99% were male. The proportion of the elderly with cognitive dysfunction below the SMMT cut-off value was 41.74% and the mean SMMT score was 22.9.