Otizm spektrum bozukluğu tanılı çocuklarda postüral kontrol, denge, fonksiyonellik ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of postural control, balance, functionality, and quality of life in children with autism spectrum disorder
- Tez No: 924808
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı; Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanılı çocuklarda postüral kontrol, denge, fonksiyonel mobilite ve yaşam kalitesini değerlendirmek, tipik gelişim gösteren çocuklarla karşılaştırmaktır. Postüral kontrol, denge, fonksiyonel mobilite ve yaşam kalitesi sırası ile Oturmada Postüral Kontrol Ölçeği (SPCM), Pediatrik Denge Ölçeği (PDÖ), Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) ve Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği 4.0-Ebeveyn Formu (PedsQL 4.0-Ebeveyn Formu) ile değerlendirildi. SPCM-Alignment, SPCM-Fonksiyon, PDÖ, ZKYT ve PedsQL 4.0 değerleri OSB grubunda sırasıyla 81 (78-85), 44 (42-46), 43 (39-48), 9,75±1,16, 42,6±15,29 iken, kontrol grubunda 88 (88-88), 46 (45-48), 55 (53-56), 8,86±1,57, 80,83±9,96 idi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess postural control, balance, functional mobility, and quality of life in children with autism spectrum disorder (ASD) and to compare them with typically developing children. Postural control, balance, functional mobility, and quality of life were assessed by using the Seated Postural Control Measure (SPCM), Pediatric Balance Scale (PBS), Timed Up and Go Test (TUG), and the Pediatric Quality of Life Inventory-Version 4.0 Generic Core Scales-Parent Form (PedsQL 4.0-Parent Form), respectively. The SPCM-Alignment, SPCM-Function, PBS, TUG, and PedsQL 4.0-Parent Form scores were 81 (78-85), 44 (42-46), 43 (39-48), 9.75±1.16, 42.6±15.29 in the ASD group and 88 (88-88), 46 (45-48), 55 (53-56), 8.86±1.57, 80.83±9.96 in the control group, respectively.