Model membran sistemlerinin teorik, deneysel ve görüntü işleme teknikleri ile incelenmesi
Examination of model membrane systems with theoretical, experimental and image processing techniques
  1. Tez No: 924845
  2. Yazar: ERTUĞRUL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BİLGE, DOÇ. DR. MELEK DUYGU BİLGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Biophysics, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yapılarının karmaşık olması nedeniyle biyolojik membranlarla çalışmak oldukça güçtür. Bu sebeple biyolojik membranlarla çalışmaya alternatif olarak, onlarla aynı sayılabilecek özelliklere sahip, bileşen sayısı ve konsantrasyonu kontrol edilebilen model membranlar sıkça kullanılmaktadır. Böylece ajanların membranlar üzerindeki etkileri daha kolay anlaşılabilmektedir. Model membranlar ile ajanların moleküler düzeydeki etkileri ve etkileşimleri, birçok farklı teknikle laboratuvarda gerçekleştirilen deneyler yardımıyla belirlenebilmektedir. Ayrıca bu etkilerin ve etkileşimlerin teorik hesaplamaları, moleküler dinamik yazılımları yardımıyla gerçekleştirilebilmektedir. Bu iki yöntem dışında ise bilgisayar yazılımları aracılığıyla görüntü işleme tekniği kullanılarak model membran yapıları incelenebilmektedir. İncelenecek bu görüntüler, birden fazla mikroskobik görüntüleme yönteminden yararlanılarak elde edilmiştir. Bu sayede birden fazla ilacın, farklı farklı konsantrasyonlarda model membranlarla etkileşimi, farklı yöntemlerle görüntülenip analiz edilebilmiştir. Bu tez çalışmasında, belirlenen ajanların model membranlar üzerindeki etkileri, farklı konsantrasyonlara bağlı olarak deneysel, teorik ve görüntü işleme yöntemlerinin bir arada kullanılmasıyla incelenmiştir. İncelemeler sonucunda, model membran sistemlerindeki olası etkilerin ve etkileşimlerin daha iyi anlaşılabilmesi adına önemli bilgilerin elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to their complex structures, working with biological membranes is quite challenging. As an alternative to studying biological membranes, model membranes, which possess nearly identical properties but allow for controlled manipulation of component types and concentrations, are frequently utilized. This approach facilitates a clearer understanding of the effects of agents on membranes. The molecular-level effects and interactions of agents with model membranes can be determined through experiments conducted in laboratories using various techniques. Furthermore, theoretical calculations of these effects and interactions can be performed using molecular dynamics software. In addition to these two methods, model membrane structures can also be analyzed using image processing techniques facilitated by computer software. The images analyzed are obtained through multiple microscopic imaging methods. This enables the interaction of several drugs, at different concentrations, with model membranes to be visualized and analyzed through various approaches. In this thesis, the effects of selected agents on model membranes were investigated by employing a combination of experimental, theoretical, and image processing methods, depending on varying concentrations. As a result of these analyses, significant insights were obtained to enhance the