Down sendromunda beslenmeye etkileşim temelli ergoterapist yaklaşımı
Interaction-based occupational therapist approach to nutrition in Down syndrome
- Tez No: 924844
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF AKTUĞ ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Down Sendromu bilimsel olarak kanıtlanmış genetik bir bozukluktur. 21. Kromozomun 2 veya 3 yerinde kopmanın olduğu, 46 yerine 47 kromozomun bulunduğu, bilimsel olarak da genetik bozukluğun ispatlandığı bir anomalidir. Bu risk 35 yaş üstü kadınlarda yaş ilerledikçe de sık görülen bir bozukluktur. Nedeni tam olarak bilinemez. Down Sendromlu bireylerde uyku apnesi, çölyak hastalığı, obezite, anemi, lösemi, kalp hastalıkları, görme ve işitme bozuklukları gibi birçok hastalıklara yatkınlık gözlemlenmiştir. Down Sendromlu bireylerin büyüme ve gelişmeleri, normal gelişim gösteren bireylere göre daha yavaş ilerlemektedir. Down Sendromlu bireylerde ağız yapısı farklılıkları ve diş problemleri sonucunda yutma, parçalama, çiğneme, emme gibi problemler oluşmakta bu sebeplerle de katı besine geçiş süresi uzamaktadır. Çiğneme, parçalama, sindirim problemleri ve metabolik değişimler sonucunda, mikro besin öğelerinin biyokimyasal analizlerinde genellikle vitamin ve mineral eksikliklerine rastlanmaktadır. Down Sendromlu çocuklarda, oral motor yetersizlikler ve beslenme problemleri sıklığı açısından yüksek risk olduğu bilinmektedir. Beslenme problemleri, çocuğun ve ebeveynin yaşamını olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Bu çalışmada Down Sendromu olan bireylerin yemek yeme sırasında izlenmesi ve ebeveynlerden alınan bilgiler doğrultusunda beslenme ile ilgili terapilerin oluşturulması amaçlanmıştır. Oral motor becerilerin ve beslenme problemlerinin belirlenmesi ve hedeflenmiş̧ etkileşim temelli yaklaşımla çocukların beslenmesine yönelik çalışılmıştır. Bu çalışmada Down Sendromu olan bireylerin günlük yaşam becerileri belirlenmiştir. Bireyler yemek yeme sırasında gözlemlenmiş ve ebeveynlerden beslenme problemleri açısından ele alınan bilgiler doğrultusunda, beslenmeyle ilgili oral motor becerilerin ve beslenme problemleri belirlenerek uygun müdahale programı uygulanmıştır. Araştırmaya, Mucize Evi Ergoterapi ve Gelişim merkezine devam eden Down Sendromu tanılı, 7-35 ay aralığında 30 birey dahil edilmiştir. Çalışmada Bebeklik Çağı Duyu Profili 2 Bakım Veren Anketi ve beslenme ilerlemesi formu kullanılmıştır. Bebeklik Çağı Duyu Profili 2 Bakım Veren Anketine göre Down Sendromu olan bireylerde taktil hipersensitivite, prop hiposensitivite ve vestibüler kaçınmalar gözlemlenmiştir. Ayrıca kaşıkla beslenme, ısırma ve yutma alanlarında zorluk yaşandığı gözlemlenmiştir. Down sendromlu bireylerin beslenme problemleri birçok kaynaktan ortaya çıkmıştır. Down sendromlu bireylerin dil ile dudaklarını temizlemede, sıvı/katı gıda kontrolünde, uygun ısırma pozisyonunun kullanımında ve dilin uygun pozisyonunun korunmasında yetersizlikler olduğu gözlemlenmiştir. Bebeklik Çağı Duyu Profili 2 Bakım Veren Anketinde uygulaması öncesi ve sonrası genel süreç, işitsel süreç, görsel süreç, dokunma gelişimi, oral duysal süreç, duyusal süreç skorları arasında anlamlı bir farklılık görülmüştür. Her alt boyut anlamlı şekilde son test sırasında artış göstermektedir. Beslenme İlerlemesi Ölçeğinin öncesi ve sonrası, beslenme ilerlemesi skorları arasında anlamlı bir farklılık görülmüştür. Beslenme ilerlemesi anlamlı şekilde son test sırasında artış göstermektedir. Down Sendromu olan bireyler için oral motor beceriler (emme, ısırma, çiğneme, dil hareketleri, yutma) ve beslenme problemleri (oral motor kaynaklı, duyusal temelli, davranışsal, tıbbi kaynaklı, çevresel faktörlü beslenme problemleri) açısından erken dönemde yapılacak değerlendirme ve müdahale programlarının ve aile eğitiminin önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Down Sendromlu bireyler beslenme zorlukları yüzünden beslenme problemleri açısından yüksek risk grubunda olduğu gözlemlenmektedir. Bu problemler ailenin yaşamını olumsuz etkileyebildiği gibi, özel gereksinimli bireyin de yaşamını zorlaştırmaktadır. Down Sendromlu bireyin dikkatlice izlenmesi, gözlemleme sonucunda ebeveynlerinden alınan gözlem raporlarına göre motor becerilerinin ve beslenme zorluklarının belirlenerek bir terapi programı oluşturulması tanısı doğrultusunda terapilerinin planlanması gerekir. Down Sendromlu bireylerle çalışılırken, multidisipliner bir çalışma (ergoterapistler, dil ve konuşma terapistleri, diyetisyenler, çocuk gelişim uzmanları, çocuk hastalıkları uzmanları vb.) sergilenerek, iş birliği yapılarak daha farklı programlar geliştirilebilir ve bu programların etkinliği bilimsel çalışmalarla desteklenebileceği ön görülmüştür. Anahtar Kelimeler; Down sendromu, oral motor yetersizlikler, beslenme problemleri
Özet (Çeviri)
Down Syndrome is a scientifically proven genetic disorder. It is an anomaly in which the 21st chromosome is broken in 2 or 3 places, 47 chromosomes are present instead of 46. This risk is more common in women over the age of 35, and it is also a disorder that is more common with increasing age. The cause is not known exactly. Individuals with Down Syndrome are predisposed to many diseases such as sleep apnea, celiac disease, obesity, anemia, leukemia, heart diseases, visual and hearing impairments. The growth and development of individuals with Down Syndrome progresses more slowly than individuals with normal development. Individuals with Down Syndrome have problems such as swallowing, shredding, chewing and sucking as a result of oral structure differences and dental problems, and the transition to solid food is prolonged for these reasons. As a result of chewing, shredding, digestive problems and metabolic changes, vitamin and mineral deficiencies are generally found in biochemical analysis of micronutrients. Children with Down Syndrome are at high risk for oral motor deficiencies and feeding problems. Feeding problems can negatively affect the life of the child and the parents. In this study, it was aimed to observe individuals with Down Syndrome during eating and to create nutritional therapies in line with the information obtained from the parents. Studies were carried out to determine oral motor skills and feeding problems and to feed children with a targeted interaction-based approach. In this study, daily living skills of individuals with Down Syndrome were determined. Individuals were observed during eating and in line with the information obtained from parents in terms of nutritional problems, oral motor skills and nutritional problems related to nutrition were determined and an appropriate intervention program was applied. The study included 30 individuals between the ages of 7-35 months diagnosed with Down Syndrome attending the Miracle House Occupational Therapy and Development Center. Infancy Sensory Profile 2 Caregiver Questionnaire and feeding progression form were used in the study. According to the Infancy Sensory Profile 2 Caregiver Questionnaire, tactile hypersensitivity, prop hyposensitivity and vestibular avoidance were observed in individuals with Down Syndrome. Difficulties in spoon feeding, biting and swallowing were also observed. Feeding problems of individuals with Down syndrome have emerged from many sources. It has been observed that individuals with Down syndrome have inadequacies in cleaning the tongue and lips, controlling liquid/solid food, using the appropriate biting position and maintaining the appropriate position of the tongue. In the Infancy Sensory Profile 2 Caregiver Questionnaire, a significant difference was observed between the scores of general process, auditory process, visual process, tactile development, oral sensory process, sensory process before and after the application. Each sub-dimension significantly increased during the post-test. There was a significant difference between the scores of nutritional progress before and after the Nutritional Progress Scale. Nutritional progress significantly increased during the posttest. It was concluded that early assessment and intervention programs and family education are important for individuals with Down Syndrome in terms of oral motor skills (sucking, biting, chewing, tongue movements, swallowing) and feeding problems (oral motor-based, sensory-based, behavioral, medical-based, environmental factor-based feeding problems). It is observed that individuals with Down Syndrome are in the high risk group in terms of nutritional problems due to feeding difficulties. These problems can negatively affect the life of the family, they also make the life of the individual with special needs difficult. The individual with Down Syndrome must be carefully monitored, their motor skills and feeding difficulties must be determined according to the observation reports received from their parents as a result of the observation, and a therapy program must be created and their therapies must be planned in line with the diagnosis. While working with individuals with Down syndrome, it is envisaged that different programs can be developed by collaborating with a multidisciplinary study (ergotherapists, language and speech therapists, dietitians, child development specialists, pediatricians, etc.), and the effectiveness of these programs can be supported by scientific studies. Keywords; Down syndrome, oral motor deficiencies, feeding problems