Aile sağlığı merkezinde çalışan hemşire ve ebelerin ruh sağlığı okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi
Determination of mental health literacy levels of nurses and midwives working in a family health center
  1. Tez No: 924850
  2. Yazar: BEHİCE OLGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDAN AKKURT YALÇINTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma Kocaeli ilinin Çayırova, Darıca ve Gebze ilçelerinde bulunan Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) görevli hemşire ve ebelerin ruh sağlığı okuryazarlık düzeyinin belirlenmesi amacıyla 200 (144 hemşire ve 56 ebe) kişiyle gerçekleştirilmiştir. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”ve“Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği (RHOÖ)”ile toplanmış ve SPSS for Windows 22 kullanılarak değerlendirilmiştir. Katılımcılar çoğunlukla kadın (%95,5), 32-38 yaş arasında (%32,5), evli (%75,5) olup %72,5'i lisans mezunudur. Bireylerin %51,5' inin gelirinin giderine eşit olduğu, %26'sı 6-10 yıldır mesleğinde çalışmakta iken %57,5' inin ASM' de 1-5 yıl arasında çalıştığı belirlenmiştir. Sağlık profesyonelleri ruhsal hastalığı olan bireylere yönelik en fazla üzüntü (%23,1) hissettikleri görülmüştür. Hemşirelerin ruh sağlığı okuryazarlığı ölçek puan ortalamalarının 96,97±10,76, ebelerin ruh sağlığı okuryazarlığı ölçek puan ortalamalarının 95,98±10,47 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 200 people (144 nurses and 56 midwives) in order to determine the mental health literacy level of nurses and midwives working in Family Health Centers (FHC) in Çayırova, Darıca and Gebze districts of Kocaeli province. Data were collected with the“Personal Information Form”and“Mental Health Literacy Scale (RHOS)”and evaluated using SPSS for Windows 22. Participants were mostly women (95.5%), between the ages of 32-38 (32.5%), married (75.5%), and 72.5% had a bachelor's degree. It was determined that 51.5% of the individuals' income was equal to their expenses, 26% had been working in their profession for 6-10 years, while 57.5% had worked in ASM for 1-5 years. It was observed that health professionals felt the most sadness (23.1%) towards individuals with mental illness. It was determined that the nurses' mental health literacy scale average score was 96.97±10.76, and the midwives' mental health literacy scale average score was 95.98±10.47.