Evde sağlık hizmetlerine kayıtlı diyabetes mellitus hastalarının 2023 yılı içerisindeki izlemlerinin değerlendirilmesi - Samsun ili örneği
Evaluation of the follow-up of diabetes mellitus patients registered to home health services in 2023 - Samsun province example
- Tez No: 924858
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Çalışmamızda Samsun Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi'ne kayıtlı diyabet hastalarının, TEMD diyabet kılavuzunda önerilen takiplerinin 2023 yılı içerisinde gerçekleştirilme durumlarının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız retrospektif, tanımlayıcı, kesitsel bir çalışma olup 01.05.2024-30.06.2024 tarihleri arasında Samsun Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi'nde yürütüldü. Bu birime kayıtlı hastalardan dahil edilme kriterlerimizi karşılayan toplam 375 hastanın sosyodemografik verileri ile TEMD diyabet kılavuzunda yapılması gereken fizik muayene, konsültasyon ve laboratuvar tetkiklerinin önerilen şekilde düzenli aralılarla yapılıp yapılmadığı hastane otomasyon sistemi ve hasta dosyaları taranarak veri formuna kayıt edilmiştir ve elde edilen veriler SPSS 25,0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aims to evaluate the follow-up status recommended in the TEMD diabetes guideline of diabetic patients registered in the Home Health Services Unit of Samsun University Samsun Training and Research Hospital in 2023. Materials and methods: Our research is a retrospective, descriptive, cross-sectional study and was conducted between 01.05.2024 and 30.06.2024 at Samsun University Samsun Education and Research Hospital Home Health Services Unit. The sociodemographic data of a total of 375 patients registered in this unit who met our inclusion criteria and whether the physical examination, consultation and laboratory tests that should be performed in the TEMD diabetes guideline were performed at regular intervals as recommended were recorded in the data form by scanning the hospital automation system and patient files and the obtained data were analyzed using the SPSS 25.0 package program.