Bursa kent içi ağaçlandırmalarında ağaç türlerinin yara kapatma sürelerinin belirlenmesi
Determination of wound closure time of urban tree species in Bursa
- Tez No: 924916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent Ormancılığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent Ormancılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bursa; asırlık ağaçları, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle zengin kültürel mirasa sahip bir şehir olarak tanınmaktadır.“Yeşil Bursa”olarak anılmasının temelinde kentteki park, bahçe ve yeşil alanların bolluğu ile zengin bitki örtüsü yer almaktadır. Bursa, yeşil alanlarını koruyarak ve giderek artan ağaçlandırma projeleriyle çevre dostu bir yaşam ortamı sunmaktadır. Bu çabalar, kent içindeki yaşam kalitesini artırmayı ve sürdürülebilir çevre politikalarını geliştirmeyi hedeflemektedir. Kentsel ekosistemde, kent ağaçları önemli bir yer tutar. Kent içi ağaçlandırmalar, ekolojik dengeyi sağlamakla birlikte, şehirlerin çevrelerindeki ormanlarla olan ilişkilerin düzenlenmesine de katkı sağlar. Ayrıca, şehirlerdeki orman kaynaklarının planlanması ve yönetimi ile kent ormancılığı da bu ekosistemin bir parçasıdır. Kent peyzaj bitkilendirmeleri, hava kirliliğini azaltmada ve hava kalitesini iyileştirmede önemli bir rol oynar, aynı zamanda kent sağlığını iyileştirir ve yaşam kalitesini artırır. Ancak, çevresel faktörlerden olumsuz etkilenen ağaçlar, zamanla fonksiyonlarını yerine getiremez hale gelmekte, biyotik ve abiyotik faktörler ağaçlarda hasarlar oluşturmaktadır. Bu nedenle, kentlerdeki ağaçların korunması, bakımı, doğru ve düzenli budanması çok önemlidir. Ağaçların sağlığının korunması için yaralanmalarına karşı tedbir almak, çürükleri zamanında tedavi etmek ve koruyucu önlemler almak gerekmektedir. Bakım işlemleri, ağaçların yaşam döngüsünü daha sürdürebilir bir hale getirir. Bu araştırmada, Bursa Botanik Park içindeki yeşil alanlarda bulunan, 18 farklı türden yapraklı ve ibreli ağaçların 3'er adedinde 5 ve 10'ar cm'lik yaralar açılmıştır. Yerden bir metre yükseklikte ve tamamı güney yönde daire şeklinde yaralama yapılmıştır. Hastalık bulaşmaması için açılan yara yerleri önce fungusit ile ilaçlanıp, ardından fırça ile çam katranı sürülmüştür. Yara açılan yapraklı ve ibreli türlerin 3 yıl boyunca yara kapatma oranları takip edilmiştir. Bu çalışmada, budama uygulamalarına rehber oluşturmak için, şehir içinde bulunan ağaç türlerinde suni oluşturulan yaraların kapanmasında, ağaç türü, artım ve yara çapı gibi etmenlerin etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Üç yıllık çalışma sonunda yara kapatma oranlarının ağaç türlerine ve yara boyutuna göre farklılık arz ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bursa is recognized as a city with a rich cultural heritage, distinguished by its centuries-old trees, historical structures, and natural beauty. The city's designation as“Green Bursa”is primarily attributed to the abundance of parks, gardens, and green spaces, along with its diverse vegetation. By preserving its green areas and implementing increasing afforestation projects, Bursa offers an environmentally friendly living environment. These efforts aim to enhance the quality of life within the city and develop sustainable environmental policies. Urban trees play a crucial role in the urban ecosystem. Urban afforestation not only contributes to ecological balance but also regulates the relationship between cities and the surrounding forests. Furthermore, urban forestry, including the planning and management of forest resources within cities, constitutes an integral part of this ecosystem. Urban landscape vegetation plays a significant role in reducing air pollution, improving air quality, enhancing urban health, and increasing overall living standards. However, trees affected by environmental factors may lose their functionality over time. Biotic and abiotic factors cause damage to trees, necessitating proper care, maintenance, and regular pruning for their preservation. To maintain tree health, it is essential to take preventive measures against injuries, treat decay in a timely manner and implement protective interventions. Such maintenance practices contribute to prolonging the life cycle of trees in a more sustainable manner. In this study, artificial wounds measuring 5 cm and 10 cm in diameter were created on three specimens of 18 different broadleaf and coniferous tree species located within the green areas of Bursa Botanic Park. The wounds were created on healthy sections of the trunk and bark, and diameter measurements were taken at the wounded area using a caliper. The study aimed to assess the effects of tree species, growth rates, and wound size on wound closure, thereby providing a guide for pruning practices in urban trees. Over the course of three years, the wound closure rates varied depending on tree species and wound size.