Çok boyutlu boşluk hissi ölçeğinin (ÇBHÖ) türk kültürüne uyarlanması: Geçerlilik ve güvenilirliğin belirlenmesi
Adaptati̇on of the multidimensional sense of emptiness scale (MSES) to turki̇sh culture: Determining validity and reliability
- Tez No: 924917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ABANOZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türk kültürüne özgü, ergenler ve yetişkinler için geçerli ve güvenilir bir boşluk hissi ölçeği bulunmamaktadır. Bu çalışmada ele alınan Çok Boyutlu Boşluk Hissi Ölçeği (Multidimensional Sense of Emptiness Scale), Demirtaş ve arkadaşları tarafından İngilizce olarak geliştirilmiş ve uluslararası çeşitli çalışmalarda geçerlilik ve güvenilirliği değerlendirilmiştir. Ölçek, bireylerin boşluk hissinin şiddetini ölçmeyi amaçlamakta olup“içsel boşluk hissi”,“ilişki yokluğu hissi”ve“anlamsızlık hissi”olmak üzere üç alt boyuttan oluşmaktadır. Çok Boyutlu Boşluk Hissi ölçeğinin(ÇBHÖ) Türkçeye uyarlanarak bu eksikliğin giderilmesi ve boşluk hissinin çeşitli psikopatolojik durumlar ya da bireysel yaşam deneyimleri bağlamında bilimsel olarak daha sistematik bir şekilde incelenmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Çalışmaya, Şubat 2024 - Aralık 2024 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniği'ne herhangi bir nedenle başvuran 13-18 yaş arası 201 ergen ile Sivas il merkezinde eğitim veren iki okuldan 598 öğrenci katılmıştır. Ölçeğin güvenilirliğini test etmek amacıyla 46 öğrenciyle dört hafta arayla test-tekrar test çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, ölçek sahibinden izin alındıktan sonra ölçeğin Türkçeye çevrilmesi ve psikometrik özelliklerinin incelenmesinde uluslararası standartlar takip edilmiştir. Araştırmaya katılmayı kabul eden ergenlere Kişisel Bilgi Formu, ÇBHÖ , UCLA Yalnızlık Ölçeği Kısa Form(UYÖ-KF), Ergen Öznel İyi Oluş Ölçeği(EÖİOÖ) ve Bilinçli Farkındalık Ölçeği Ergen Formu(BİFÖ) uygulanmıştır. Açımlayıcı faktör analizi (AFA) sonucunda üç faktörlü ikincil düzeyde bir yapı elde edilmiştir. Bu alt boyutların orijinal ölçeğin“ilişki yokluğu hissi”,“anlamsızlık hissi”ve“içsel boşluk hissi”boyutlarıyla örtüştüğü belirlenmiştir; ancak 9. ve 10. maddelerin orijinal ölçekten farklı olarak“içsel boşluk hissi”boyutuna binişik olduğu tespit edilmiştir. Ölçeğin teorik yapısını korumak amacıyla bu maddeler ölçekten çıkarılmamış, orijinal ölçekteki alt boyutlarına dahil edilmiştir. Doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ile ölçeğin yapı geçerliliği doğrulanmıştır. Cronbach-alfa iç tutarlılık katsayıları, AFA ve DFA örneklemlerinde sırasıyla toplam ölçek için (α = 0.92-0.94),“içsel boşluk hissi”için (α = 0.85-0.90),“ilişki yokluğu hissi”için (α = 0.87-0.88) ve“anlamsızlık hissi”için (α = 0.85-0.87) olarak bulunmuştur. Pearson korelasyon analizlerine göre ÇBHÖ puanları ile UYÖ-KF (r = .653, p < .001; r = .743, p < .001), EÖİOÖ (r = .193, p < .001; r = -.622, p < .001) ve BİFÖ (r = -.486, p < .001; r = -.511, p < .001) puanları arasında anlamlı korelasyonlar olduğu saptanmıştır; ancak lise grubunda EÖİOÖ ile boşluk hissi arasında beklenenden farklı olarak zayıf düzeyde de olsa pozitif bir korelasyon bulunmuştur. Bu bulgu, boşluk hissinin kimlik gelişimi ile olası ilişkisi çerçevesinde tartışılmıştır. Çok Boyutlu Boşluk Hissi Ölçeği Türkçe formu, 13-18 yaş arası Türk ergenlerde boşluk hissini değerlendirmede geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olarak belirlenmiştir. Ölçeğin, özellikle Borderline Kişilik Bozukluğu başta olmak üzere çeşitli psikiyatrik bozukluklar ve klinik olmayan gruplarda kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
There is no valid and reliable measurement tool specific to Turkish culture for assessing the sense of emptiness in either adolescents or adults. This study aims to adapt the Multidimensional Sense of Emptiness Scale into Turkish to address this gap. Additionally, by evaluating the scale's validity and reliability, the study seeks to facilitate a more systematic scientific examination of the sense of emptiness in relation to various psychopathological conditions and individual life experiences. The study included 201 adolescents aged 13 to 18 who applied to Cumhuriyet University Hospital Child and Adolescent Psychiatry Clinic for any reason between February 2024 and December 2024, as well as 598 students from two schools in the central district of Sivas. A test-retest study was conducted with 46 students at a four-week interval to assess the reliability of the scale. After obtaining permission from the original author of the scale, the adaptation process followed international standards for translation and psychometric evaluation. Adolescents who agreed to participate in the study were administered the Personal Information Form, the Multidimensional Sense of Emptiness Scale – Turkish Version (MSES-TR), the UCLA Loneliness Scale - Short Form (ULS-SF), the Adolescent Subjective Well-Being Scale(ASWBS), and the Mindful Awareness Scale – Adolescent Form (MAS-AF). Exploratory factor analysis (EFA) revealed a three-factor second-order structure. These subdimensions corresponded to the original scale's dimensions: sense of absence of relatedness, sense of meaninglessness, and sense of inner emptiness. However, items 9 and 10 were found to cross-load onto the sense of inner emptiness factor differently from the original scale. To maintain the theoretical structure of the scale, these items were not removed but were instead retained in their original subdimensions. The construct validity of the scale was confirmed through confirmatory factor analysis (CFA). Cronbach's alpha internal consistency coefficients were found to be high in both the EFA and CFA samples: for the total scale (α = 0.92. 0.94), for sense of inner emptiness (α = 0.85-0.90), for sense of relational deprivation (α = 0.87-0.88), and for sense of meaninglessness (α = 0.85-0.87). Pearson correlation analyses indicated significant correlations between MSE scores and the ULS-SF (r = .653, p < .001; r = .743, p < .001), ASWBS (r = .193, p < .001; r = -.622, p < .001), and MAS-AF (r = -.486, p < .001; r = -.511, p < .001) scores. Interestingly, in the high school group, the correlation between the sense of emptiness and subjective well-being was found to be weakly positive. This unexpected result was discussed in the context of the potential relationship between the sense of emptiness and identity development. The Turkish version of the Multidimensional Sense of Emptiness Scale is a valid and reliable measurement tool for assessing the sense of emptiness in Turkish adolescents aged 13–18. This scale can be used in various psychiatric disorders, particularly Borderline Personality Disorder, as well as in non-clinical populations.