Hukuk davaları için açıklanabilir yapay zeka tabanlı karar destek sistemi geliştirilmesi
Developing an explainable artificial intelligence based decision support system for law cases
- Tez No: 924950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜR EMRE GÜRAKSIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Hukuk, Yönetim Bilişim Sistemleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Law, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında, avukatlara hukuk davalarında etkili bir karar desteği sağlamak adına açıklanabilir yapay zeka tabanlı bir sistem geliştirilmiştir. Hukuk davaları, içerisinde çok çeşitli parametrelerin ve senaryo durumlarının söz konusu olduğu olgulara tekabül etmektedir. Bu nedenle avukatların birden fazla dava dosyasına odaklanması ve etkili bir şekilde ilerlemesi yoğun efor gerektiren bir süreçtir. Bu noktada davaları dijital ortamda takip etmek ve süreci yönetmek adına çeşitli bilgisayar yazılımları geliştirilmiş olsa da özellikle yapay zeka algoritmalarının sağladığı karar destek işlevleri hukuk uygulamalarında yenilikçi yazılım çözümlerinin ortaya çıkmasını tetiklemiştir. Söz konusu durumla paralel olarak bu tez çalışmasında geliştirilen sistem avukatlara hukuk davalarına yönelik üç farklı senaryo üzerinden: dava sınıfının belirlenmesi, dava kazanma ihtimali ve dava sürecinde atılacak sonraki adımın belirlenmesi hususlarında yapay zeka tabanlı çıktılar sunmaktadır. Önerilen sistem aynı zamanda açıklanabilir yapay zeka işlevleri yardımıyla güvenilir bir yapıya kavuşturulmuştur. Gerçekleştirilen uygulamalar yazılımın avukatlara etkin bir karar destek çözümü sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, an explainable artificial intelligence-based system has been developed to support lawyers with effective decision support in law cases. Law cases correspond to events that involve a wide variety of parameters and scenario situations. Because of this, it is a process requiring an intensive effort for lawyers to focus on more than one case file and progress effectively. At this point, although various computer software systems have been developed to track cases in a digital environment and manage the whole process, especially the decision support functions provided by artificial intelligence algorithms have triggered the emergence of innovative software solutions in lawful applications. As appropriate with this situation, the system developed in this thesis study offers lawyers artificial intelligence-based outputs on three different scenarios: determining the law case type, predicting the probability of winning the case, and determining the next step to be taken in the process. The suggested system was also made reliable by ensuring a structure based on explainable artificial intelligence functions. The performed applications show that the software offers lawyers an effective decision support solution.