Bazı bitkisel kaynaklardan elde edilen esansiyel yağların bileşiminin analizi ve kolonya üretiminde kullanılması
Analysis of the composition of essential oils obtained from some plant sources and their use in cologne production
  1. Tez No: 924949
  2. Yazar: HAMDULLAH MARS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN AVCI HANSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Uçucu yağ (esansiyel yağlar); bitkilerin yapraklarından, meyvelerin kabuklarından veya kök kısımlarından elde edilen her bitkiye has bitki özütüdür. Uçucu yağlar oda sıcaklığında sıvı haldedir, kolaylıkla kristalleşirler, çoğunkukla renksiz veya açık sarı renklidirler, uçucu, keskin kokulu, doğal bir üründür. Esansiyel yağlar su ile karışmadığından ve su yüzeyinde tabaka oluşturduğundan yağ olarak tanımlanırlar, Esansiyel yağlar sabit yağlar ile farklılıklar göstermektedir. Uçucu yağlar yağ asidi trigliserit özellik göstermezler. Fakat ışık ve havaya maruz kaldıklarında zamanla oksitlenir ve reçineleşirler. Uçucu yağlar Sulu etanolde çözünürken sabir yağlar çözünmezler. Bu tez çalışmasında, farklı doğal kaynaklardan elde edilen esansiyel yağların parfüm ve kolonya üretiminde kullanılması deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Tez çalışması kapsamında LAVANTA, ADAÇAYI, GÜL ve PAPATYA bitkileri incelenmiştir. Çalışmada kullanılan Lavanta, Adaçayı, Gül ve Papatya bitkileri özel ortamda yetiştirilmiş ve deneysel uygulamalarda kullanılmıştır. Kullanılan bitkilerin yetiştirilmesinde herhangi bir destekleyici kimyasal kullanılmamış tamamen doğal koşullarda yetiştirilmiştir. Elde edilen yağların piyasadaki mevcut yağlardan daha iyi sonuçlar verdiği saptanmıştır. İncelenen ürünlerden yağ eldesi clavenger ekstraksiyon cihazı ile yapılmıştır. Solvent olarak saf su kullanılmıştır. Elde edilen yağların piyasadaki yağlarla karşılaştırılması yapılmış olup yetiştirilen ürünlerin yağ miktarlarının piyasadaki mevcut ürünlerden daha fazla miktarda yağ elde edildiği saptanmıştır. Elde edilen yağlar parfüm ve kolonya üretiminde kullanılarak koku, kalite ve maliyet oranları hesaplanmıştır. Alınan sonuçlara göre önerilen yöntemin mevcut yöntemlere göre çok daha etkili olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
Volatile oil (essential oils); is a plant extract specific to each plant obtained from the leaves of plants, peels of fruits or roots. Volatile oils are liquid at room temperature, easily crystallize, mostly colorless or light yellow, volatile, strong-smelling, natural product. Since essential oils do not mix with water and form a layer on the surface of water, they are defined as oils. Essential oils differ from fixed oils. Volatile oils do not exhibit fatty acid triglyceride properties. However, they oxidize and become resinous over time when exposed to light and air. While volatile oils are soluble in aqueous ethanol, fixed oils are insoluble. In this thesis study, the use of essential oils obtained from different natural sources in the production of perfumes and colognes was experimentally carried out. Within the scope of the thesis study, LAVENDER, SAGE, ROSE and CHAMOMILE plants were examined. Lavender, Sage, Rosemary, Rose and Chamomile plants used in the study were grown in a special environment and used in experimental applications. No supporting chemicals were used in the cultivation of the plants used and they were grown in completely natural conditions. It was determined that the oils obtained gave better results than the existing oils on the market. Oil was obtained from the examined products with the clavenger extraction device. Pure water was used as the solvent. The oils obtained were compared with the oils on the market and it was determined that the oil amounts of the grown products were obtained in higher amounts than the existing products on the market. The oils obtained were used in the production of perfume and cologne and the odor, quality and cost rates were calculated. According to the results, it was seen that the proposed method was much more effective than the existing methods.