Güneş ışınımı tahminine yenilikçi bir yaklaşım
A novel approach to solar radiation forecasting
  1. Tez No: 924952
  2. Yazar: FEYZA NUR YEŞİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA NUR SERTTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada iklim değişikliği ile mücadele etmek, güneş enerjisinin istikrarlı ve güvenilir bir şekilde kullanılmasını sağlamak ve güneş enerjisi projeleri için fizibilite çalışmalarını yürütebilmek amacıyla saatlik güneş ışınımı tahmin çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda Afyonkarahisar Meteoroloji Müdürlüğü'nden temin edilen 2018-2022 yılları arası saatlik olarak ölçülen güneş ışınımı değerleri ile bir zaman serisi oluşturulmuştur. Tahmin modeli için, güneş ışınımı zaman serisindeki doğrusal ilişkileri etkili bir şekilde açıklayan SARIMA yöntemi ile doğrusal olmayan bağımlılıkları yakalamada başarılı olan LSTM derin sinir ağını birleştiren mevsimsel-eğilim ayrıştırması (STL) tabanlı bir hibrit yaklaşım geliştirilmiştir. Özellikle yüksek mevsimsel değişkenliğe sahip zaman serileri için etkili olan STL metodu, güneş ışınımı zaman serisinin alt bileşenlerinin ayrı olarak modellenmesi imkânı sağlamıştır. Güneş ışınımı verilerine 10-katlı çapraz doğrulama uygulanarak geliştirilen hibrit modelin tüm mevsimsel dönemlerdeki kararlılığı ve tahmin yeteneği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an hourly solar radiation forecasting approach was developed to combat climate change, ensure the stable and reliable use of solar energy, and conduct feasibility studies for solar energy projects. For this purpose, a time series was constructed using hourly solar radiation measurements recorded between 2018 and 2022, obtained from the Afyonkarahisar Meteorology Service. The proposed forecasting model employs a hybrid approach based on Seasonal-Trend Decomposition (STL), combining the SARIMA method, which effectively captures linear relationships in the solar radiation time series, and the Long Short-Term Memory (LSTM) neural network, known for its ability to model nonlinear dependencies. The STL method, particularly effective for time series with high seasonal variability, enables the decomposition of the solar radiation series into distinct components for separate modeling. The stability and predictive performance of the developed hybrid model were evaluated across all seasonal periods using 10-fold cross-validation applied to the solar radiation data.