Geleneksel yöntemlerle uygulanan ürün ve proses değişim süreçlerinin PLM sistemleriyle yönetilebilmesi için PLM değişim yönetimi model önerisi
PLM change management model proposal for managing product and process change management processes implemented by traditional methods with PLM systems
  1. Tez No: 924958
  2. Yazar: ORÇUN ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÖTLEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezde, şirketlerin ürün portföyü ve üretim süreçlerinde uyguladığı değişimin başarılı şekilde yönetilerek gerçekleştirilmesi ve değişimden en üst düzeyde fayda sağlanabilmesi için PLM (Product Lifecycle Management) yazılımında uygulanabilecek optimum Değişim Yönetim Modeli ele alınmış ve Değişim yönetimi süreçlerinin iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Küreselleşen dünyada artan tüketim ve rekabete bağlı olarak şirketler Ar-Ge, alternatif prosesler, ürün geliştirme, satış ve servis gibi birçok faaliyetlerde bulunurlar. Bu gelişim faaliyetlerine paralel olarak değişiklikler ortaya çıkar ve bunlar genelde hata düzeltme veya iyileştirme olarak belirtilebilir. Değişiklikler, tasarım aşamasındaki bir çizim değişikliğiyle tüm ürün yaşam döngüsünü etkileyebilir ve üretim hattına kadar gidebildiği gibi birçok organizasyonel değişikliği de neden olabilirler. Bu değişikliklerin birçoğu planlama, uygulama ve değerlendirme aşamalarını içerir ve aylarca hatta yıllarca sürebilir. Rekabetçi ve hızlı büyüyen bir organizasyonda değişimin hızlı ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için iş akışının düzene sokularak değişimin yönetilmesi şarttır. En uygun Değişim yönetimi modelinin bulunması için geçmişte ortaya atılmış ve farklı sektörlerde uygulama alanı bulmuş geleneksel değişim yönetimi modelleri incelenmiştir. Bu modellerin eksik yönleri değerlendirilmiş ve CM-II yaklaşımı ile Windchill PLM yazılımı kullanılarak Değişim sürecinde karşılaşılan zorlukların üstesinden gelinebilmesi için PLM Değişim Yönetim modeli önerilmiştir. Önerilen model bir pilot uygulama olarak gerçekleştirilmiş ve kullanılan yöntemler bir rehber niteliği taşıyacak şekilde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the optimum Change Management Model that can be applied in PLM (Product Lifecycle Management) software is discussed in order to successfully manage the change implemented by companies in their product portfolio and production processes and to provide the highest level of benefit from the change, and it is aimed to improve the Change Management processes. Due to the increasing consumption and competition in the globalizing world, companies engage in many activities such as R&D, alternative processes, product development, sales and service. Changes occur in parallel with these development activities and can generally be stated as faulty correction or improvement. Changes can affect the entire product life cycle with a drawing change in the design phase and can go as far as the production line, as well as causing many organizational changes. Many of these changes include the planning, implementation and evaluation stages and can last for months or even years. In a competitive and fast-growing organization, it is essential to manage the change by streamlining the workflow in order to implement the change quickly and successfully. In order to find the most suitable Change Management model, traditional change management models that have been put forward in the past and have found application in different sectors have been examined. The deficiencies of these models were evaluated and the PLM Change Management model was proposed to overcome the difficulties encountered in the change process using the CM-II approach and Windchill PLM software. The proposed model was implemented as a pilot application and the methods used were explained as a guide.