Elma bahçelerinde ağaç ve arazi değerlerinin saptanması: Kayseri'nin Yahyalı ilçesi örneği
Determination of land and tree values in apple orchards: The case of Yahyalı district of Kayseri province
  1. Tez No: 924957
  2. Yazar: KAMER SUBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT ENGİNDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırmada, klasik, yarı bodur ve tam bodur elma bahçelerin arazi ve ağaç değerleri hesaplanmıştır. Değer hesaplamalarında kapitalizasyon oranı %4 ve %5 esas alınmıştır. Geçmiş değerler yönteminden yararlanılarak klasik elma bahçelerinde 5, 10, 15 ve 20 yaşlarındaki, yarı bodur ve tam bodur elma bahçelerinde ise 5, 10 ve 15 yaşlarındaki bahçelerin ağaçlı arazi ve ağaç değerleri saptanmıştır. Ağaç değerlerinin saptanmasında ise ağaçlı değerden, ağaçsız değeri çıkarılmış ve ağaç sayısına bölünmüştür. Araştırma sonuçlarına göre, ağaçsız arazi değeri %4 kapitalizasyon oranı esas alınarak, klasik bahçeler için 1025576.53 TL/da, yarı bodur bahçeler için 2949592.19TL/da, tam bodur bahçeler için ise 1257348.74 TL/da olarak hesaplanmıştır. Bu değerler %5 kapitalizasyon oranıyla sırasıyla; 779553.40 TL/da, 1601994.30 TL/da ve 976203.80 TL/da olarak saptanmıştır. 15 yaşındaki bahçe ağaçlı değerleri ise; %4 kapitalizasyon oranı ile sırasıyla 1696092.98 TL/da, 3874322.69 TL/da ve 1326970.12 TL/da; %5 kapitalizasyon oranıyla da 1053446.62 TL/da, 1836843.48 TL/da ve 1050988.09 TL/da olarak hesaplanmıştır. Meyve bahçelerinde gelir yöntemiyle değer hesabında periyodik net gelirler esas alınmadır.
Özet (Çeviri)
In this research, tree and land values of apple orchards in Yahyali district of Kayseri province were determined. Research data was collected by survey method from 87 farmers with proportional sampling. In the research, the land and tree values of classic, semi-squat and full-squat apple orchards were calculated. The capitalization ratio of 4% and 5% was used in the value calculations. By using the method of past values, the values of treed land and trees of 5, 10, 15 and 20 years old in classic apple orchards, and 5, 10 and 15 years old in semi-dwarf and fully dwarf apple orchards were determined. In determining the value of trees, the value without trees was subtracted from the value with trees and divided by the number of trees. According to the results of the research, the value of treeless land is calculated as 1025576.53 TL/da for classic orchards, 2949592.19 TL/da for semi-dwarf orchards, and 1257348.74 TL/da for fully dwarf orchards. These values , it was determined as 779553.40 TL/da, 1601994.30 TL/da and 976203.80 TL/da with 5% capitalization rate, respectively. The value of land with trees of 15-year-old orchards; 1696092.98 TL/da, 3874322.69 TL/da and 1326970.12 TL/da with a capitalization rate of 4%, respectively; it was calculated as 1053446.62 TL/da, 1836843.48 TL/da and 1050988.09 TL/da with a capitalization rate of 5%, respectively. In orchards, periodic net income is not taken into account in the value calculation with the income approach method.