Akışkan modern toplumda dijital astroloji deneyimi: Co-Star mobil uygulaması örneği
The experience of digital astrology in the liquid modern society: The case of Co-Star mobile application
- Tez No: 924970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Astroloji tarih boyunca olduğu gibi günümüzde de pek çok insanın ilgisini çekmektedir. Astrolojiye olan ilgi sadece merak, eğlence, sohbet etmek gibi nedenlerle olabildiği gibi, akışkan modern toplumun getirdiği belirsizlikler, riskler ve güvenlik ihtiyacı gibi sebeplerle de ortaya çıkabilmektedir. Günümüz toplumunda bireylerin yüklendiği sorumluluklar da kişileri bir kurtarıcı arayışına yönlendirip, astroloji ilgisine yöneltebilmektedir. Dijitalleşmenin gündelik hayatın bir parçası oluşu, astroloji ilgisinin de dijitalleşmesine sebep olmaktadır. Bu bağlamda astroloji bir popüler kültür ürünü olarak bireylerin gündelik hayatlarına daha fazla dahil olabilmektedir. Bu çalışma bireylerin astrolojiyi nasıl anlamlandırdıklarını ve dijital ortamlarda nasıl deneyimlediklerini merak eden bir araştırmadır. Bu bağlamda ön görüşme bulgularında en çok adı verilen astroloji uygulaması olan Co-Star mobil uygulaması, gezinti (walkthrough) yöntemiyle incelenmektedir. Ek olarak araştırma, Co-Star'ı kullanan bireylerin astrolojiyi ve Co-Star'ı nasıl anlamlandırdıklarını ve deneyimlediklerini keşfetme amacı taşımaktadır. Dolayısıyla Co-Star uygulamasını kullanan 16 kişiyle derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Çalışma boyunca elde edilen veriler astrolojinin hem bireylerde hangi ihtiyaçlara karşılık geldiğini hem de kültür endüstrisinin bu ihtiyaçlardan nasıl faydalandığını anlamlandırmak üzere yorumsamacı (hermenuetik) yaklaşımla analiz edilmiştir. Sonuç olarak Co-Star mobil uygulamasının akışkan modern toplumun dinamiklerine paralel bir hikâye kurduğu gözlemlenmiştir. Co-Star mobil uygulaması kullanıcılarının ise kurulan bu hikâyeleri müzakereci bir biçimde okudukları ve faydacı biçimde kullandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Astrology is of interest to many people today as it has been throughout history. Interest in astrology may arise not only for reasons such as curiosity, entertainment, chatting, but also for reasons such as uncertainties, risks and security needs brought by the liquid modern society. The responsibilities assumed by individuals in today's society can also lead people to search for a saviour and direct them to astrology interest. The fact that digitalisation is a part of daily life causes the interest in astrology to become digitalised. In this context, astrology can be more involved in the daily lives of individuals as a popular culture product. This study is a research that is curious about how individuals make sense of astrology and how they experience it in digital environments. In this context, the Co-Star mobile application, which is the most frequently mentioned astrology application in the preliminary interview findings, is analysed with the walkthrough method. In addition, the research aims to explore how individuals who use Co-Star make sense of and experience astrology and Co-Star. Therefore, in-depth interviews were conducted with 16 people using the Co-Star application. The data obtained throughout the study were analysed with an hermenuetic approach to make sense of both the needs that astrology corresponds to in individuals and how the culture industry benefits from these needs. As a result, it has been observed that the Co-Star mobile application constructs a story parallel to the dynamics of the liquid modern society. It has been observed that the users of the Co-Star mobile application read these stories in a negotiated manner and utilitarian use.