2011 depremi sonrası Van ili toplumsal yapısının sosyal kalkınma göstergeleriyle analizi
Social structure analysis of Van province with social development indicators after the 2011 earthquake
  1. Tez No: 924972
  2. Yazar: YEKBÜN ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN BARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Tarihsel süreç göstermektedir ki, geçmişten günümüze bakıldığına dünyanın hemen hemen tümü çeşitli afet riskleri taşımaktadır. Bu süreç içerisinde Türkiye birçok afet yaşamış ve yaşamaya devam etmektedir. Fakat yapılan çeşitli araştırmalarda afet sonrasında hala birçok sorunun yaşandığı ve deprem sonrası verilen sözlerin ve yapılması gerekenlerin yerine getirilmediği önceki benzer sorunların yaşanmasına devam edildiği görülmektedir. Tezde 2011 yılı depreminde Van'ın toplumsal yapısında meydana gelen sorunların, zarar ve yıkıntıların giderilebilmesinde uygulanan politikaların ne düzeyde olduğunun sosyal kalkınma göstergeleri ile analiz edilmesi hedeflenmektedir. Genel olarak afet sonrasında fiziksel, çevresel, ekonomik, sağlık, eğitim ve sosyal anlamda sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, Van ilinde deprem sonrasında toplumsal yapıdaki değişimlerin neler olduğunu sosyal kalkınma göstergeleriyle tespit etmeyi kapsamaktadır. Deprem sonrası geliştirilen politikaların uygulamaya yansımalarının sosyal kalkınmayı ne ölçüde sağladığı üzerinde durulmaktadır. Bunun için Van'ın 4 ilçesinde tabakalı oranlı örneklem yoluyla anket çalışması yapılmış ve ildeki kamu kurum ve kuruluşların il müdürlükleri ile STK'ların yetkilileriyle mülakat gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada aile, eğitim, ekonomi, sağlık, fiziki ve ekolojik çevre gibi sosyal kalkınma göstergeleri kullanılarak, afet sonrasında toplumsal yapı ile sosyal kalkınma göstergeleri arasında nasıl bir ilişki olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. İhtiyaçların karşılanması için uygulanan hizmetler arasındaki açıklığın saptanması ile ilgili olarak sosyal politikaların üretilmesine gerek duyulmuştur. Tüm bunların sonucunda olası afet sonrasında sosyal politika önerilerinin geliştirilmesinin önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The historical process shows that, from past to present, almost the entire world has been exposed to various disaster risks. During this period, Türkiye has experienced and continues to experience many disasters. However, various studies have shown that many problems still occur after the disaster and that the promises made and actions to be taken after the earthquake are not fulfilled and similar problems continue to occur. The aim of this thesis is to analyze the level of policies implemented to eliminate the problems, damages and ruins in the social structure of Van in the 2011 earthquake, using social development indicators. In general, physical, environmental, economic, health, education and social problems arise after a disaster. This study covers determining the changes in the social structure after the earthquake in Van province using social development indicators. The focus is on the extent to which the implementation of post-earthquake policies has contributed to social development. For this purpose, a survey study is conducted in 4 districts of Van using stratified proportional sampling, and interviews are conducted with provincial directorates of public institutions and organizations and officials of NGOs in the province. In this study, it is tried to determine the relationship between social structure and social development indicators after the disaster by using social development indicators such as family, education, economy, health, physical and ecological environment. It is necessary to produce social policies regarding the determination of the gap between the services implemented to meet the needs. As a result of all these, it is thought that it is important to develop social policy recommendations after a possible disaster.