Karotis arter plaklarında ateroskleroz göstergelerinin araştırılması: Ultrasonografik vektör akım,duvar akım gerilimi ve sertlik katsayısı analizleri
Investigation of atherosclerosis indicators in carotid arteryplaques: Ultrasonographic vector flow, wall shear stress, and hardness coefficient analyses
- Tez No: 924977
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİYE CENAY KARABÖRK KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
İnme dünya çapında ikinci en yaygın ölüm sebebi ve aynı zamanda en sık ikinci morbidite nedenidir. İnmenin yaklaşık %90'ı iskemi nedenli olup, iskemik inmenin %20'si büyük damar aterosklerozu kaynaklıdır. Aterosklerotik karotis arter hastalığı (AKAH) semptomatik seyrettiğinde yüksek morbidite ve mortalite oranlarına yol açması ve genellikle asemptomatik seyretmesi nedeniyle erken teşhisinin ve teşhis sonrası takibinin titizlikle yapılması gereken bir hastalıktır. Çalışmamızda, Mayıs 2024 ile Temmuz 2024 tarihleri arasında, 18 yaşından büyük, aterosklerotik karotis arter hastalığı olan 90 gönüllü hasta karotis Doppler ultrasonografi ve yeni ultrasonografi parametreleri olan Vektör akım görüntüleme (VFI) ve Radyofrekans temelli kantitatif damar sertliği analizi (RVQS) teknikleri ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızla aterosklerotik plak düzeyindeki kompleks hemodinamik değişiklikleri değerlendirerek; bu hemodinamik parametrelerin, darlık düzeyi ve plak lokalizasyonlarına göre değişimlerini ortaya koymayı amaçladık. Aterosklerotik plaklar ekopaternlerine göre 5 grupta sınıflandırılmış olup plak uzunlu ve kalınlıkları da ölçülmüştür. Lezyonlar, Doppler US değerlendirmede SRU konsensusuna göre 3 darlık grubuna (
Özet (Çeviri)
Stroke is the second most common cause of death worldwide and the second leading cause of morbidity. Approximately 90% of strokes are ischemic, and 20% of ischemic strokes are caused by large vessel atherosclerosis. Atherosclerotic carotid artery disease (ACAD) requires careful early diagnosis and meticulous follow-up due to its asymptomatic progression and its association with high morbidity and mortality when symptomatic. In our study, conducted between May 2024 and July 2024, 90 volunteer patients over the age of 18 with atherosclerotic carotid artery disease were evaluated using Doppler ultrasonography and novel ultrasound techniques, namely Vector Flow Imaging (VFI) and Radio-frequency Vessel Quantitative Stiffness (RVQS). The aim was to evaluate the complex hemodynamic changes at the level of atherosclerotic plaques and to analyze the variations in these hemodynamic parameters based on stenosis severity and plaque localization. Atherosclerotic plaques were classified into five groups based on their echopatterns, after that, their lengths and thicknesses were measured. Lesions were categorized into three stenosis groups (