Dürtme teorisinin davranışsal kamu politikası aracı olarak kullanılması: Eskişehir Tepebaşı Belediyesi örneği
The use of nudge theory as a behavioral public policy tool: The case of Eskişehir Tepebaşı Municipality
  1. Tez No: 924976
  2. Yazar: ESMA YÜRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SADİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Davranışsal kamu politikaları ve dürtme (nudge) teorisi, bireylerin karar alma süreçlerini etkilemeyi amaçlayan yenilikçi bir yaklaşım olarak son yıllarda kamu yönetimi gündeminde de önemli bir yer edinmiştir. Bu tez, dürtme teorisinin davranışsal kamu politikası aracı olarak yerel yönetimlerdeki etkinliğini incelemekte ve test etmektedir. Çalışmada, öncelikle dürtme teorisinin teorik temelleri, seçim mimarisi ve liberal yönlendirme gibi kavramlarla birlikte ele alınmış; daha sonra dünyadan Birleşik Krallık, ABD, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerdeki başarılı dürtme uygulamaları incelenmiştir. Bu bağlamda Türkiye'deki davranışsal kamu politikalarının gelişimi ve mevcut durum analiz edilerek, uluslararası uygulamalara dair bir değerlendirme yapılmıştır. Dürtme uygulamalarının çevre politikalarında (yeşil dürtme) başarılı sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Araştırmanın odak noktası, Türkiye'deki yerel yönetim örneklerinden biri olan Eskişehir Tepebaşı Belediyesi'nde yürütülen iki farklı yeşil dürtme uygulamasıdır. Su tasarrufuna teşvik eden uyarılı zamanlayıcı tasarımı ve sigara izmaritlerinin çevreye atılmasını önlemeyi amaçlayan oy verme yöntemi ile iki ayrı konuda davranış değişikliği hedeflenmiştir. Eskişehir Tepebaşı Belediyesi uygulamalarına odaklanan saha çalışmasında, dürtme teorisi ile toplumsal davranışların nasıl yönlendirilebileceği analiz edilmiştir. Bulgular, dürtme araçlarının düşük maliyetli ve etkili bir politika aracı olarak kullanılabileceğini; ancak tasarım süreçlerinin hedef kitle özelliklerine göre optimize edilmesinin önem taşıdığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak, çalışma, dürtme teorisinin yerel yönetimlerde daha yaygın şekilde uygulanabileceğini ve davranışsal kamu politikalarının kamu hizmetlerinin etkinliğini artırmada önemli bir potansiyele sahip olduğunu göstermiştir. Araştırma, bu bağlamda yerel yönetimler için çeşitli politika önerileri sunarak katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The nudge theory, as a behavioral public policy tool, has gained a significant place in public administration in recent years, emerging as an innovative approach aimed at influencing individuals' decision-making environments. This thesis endeavors to explore and evaluate the effectiveness of the nudge theory as a tool for implementing behavioral public policy within local governments. The study begins by discussing the theoretical foundations of nudge theory, addressing concepts such as choice architecture and liberal paternalism. It then reviews successful nudge applications in countries like the United Kingdom, the United States, Canada and Australia. In this context, the development and current state of behavioral public policies in Turkey are analyzed, along with an evaluation of worldwide applications. Findings indicate that nudging applications have led to positive outcomes in environmental policies (green nudges). This research focuses on two green nudge interventions implemented within the boundaries of Eskişehir Tepebaşı Municipality, a local government entity in Turkey, aiming to promote behavior change through a warning timer design encouraging water conservation and a voting method intended to prevent cigarette littering. These field studies analyze how societal behaviors may be influenced through the application of nudge theory. The results demonstrate that nudge instruments can serve as cost-effective and efficient policy tools; nevertheless, it is crucial to optimize the design processes in alignment with the characteristics of the target audience. To conclude, the research shows that the nudge theory can be more widely applied by local governments, demonstrating the significant potential of behavioral public policies to enhance the efficiency of public services. In this regard, the study offers several policy recommendations tailored to local governments.