Canlılarda cinsiyet kavramı ve seramik sanatına yansımaları
Investigation of sex/gender concept of single celled organizma and reflection on ceramic art
  1. Tez No: 924989
  2. Yazar: SİBEL UTANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN TERVİEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Biology, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Canlılarda cinsiyet kavramı ve seramik sanatına yansımaları konulu bu tez çalışmasında, mikroskobik canlılardan başlayarak doğada varlığını sürdürmüş bütün canlıların cinsiyetleri ile doğa/insan ilişkisi araştırılmış ve disiplinler arası sanat alanlarında yapılan çalışmalar ile değerlendirilmiştir. Bu tezin birinci bölümünde cinsiyet kavramı, toplumsal roller, üreme, dişilik ve erkeklik kavramları genel anlamları ile açıklanmaya çalışılmıştır. Cinsiyetin sanat tarihindeki yeri ve doğa ile ilişkisi özelinde bütünleşmiş ve incelenmiştir. İkinci bölümde doğa/insan, doğum/ölüm gibi konuları ele alan sanatçılara yer verilmiştir. Aynı zamanda laboratuvar ortamında üretilen sanat eserlerinin alışılmışın dışında kalan, evcil hayvanlar veya yetiştirilebilen bitkileri üretebilen, Biyo-Sanat çalışmaları ile değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde bütün canlılarda ki cinsiyet kavramının önemsizleştirmek, doğa ve insanın birbirinden ayrılamayan ve her zaman birbirine ihtiyaç duyulan güçlü-güçsüz, iyi-kötü olarak yargılamadan özelde canlı olduğu vurgunu ifade etmeye çalışmak amacıyla kişisel uygulamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis on the concept of gender in living things and its reflections on ceramic art, the gender of all living creatures that have survived in nature, starting from microscopic creatures, and the nature/human relationship have been researched and evaluated with studies in interdisciplinary art fields. In the first chapter of this thesis, the concept of gender; The concepts of social roles, reproduction, femininity and masculinity have been tried to be explained with their general meanings. The place of gender in art history and its relationship with nature were integrated, and the gender stages of the embryo and egg were examined. In the second part, artists who deal with subjects such as nature/human, birth/death are included. At the same time, works of art produced in the laboratory environment were evaluated with unconventional, domesticated or grown Bio-art works. In the third part, personal practices are included in order to trivialize the gender origins of all living things.