Perlit agregalı polimer betonların mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of perlite aggregate polymer concretes
- Tez No: 924990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT ALPEREN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, hafif polimer beton üretimi için yeni bir yaklaşım sunarak farklı reçine ve perlit tiplerinin polimer betonun mekanik performansına etkisini belirleyebilmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, polimer betonlarda kuvars agregası yerine ince agrega olarak ham ve genleştirilmiş perlitler %0, %5 ve %10 oranlarında kullanılmıştır. Bağlayıcı malzeme olarak doymamış polyester reçinesi ile vinilester reçine seçilmiştir. Polimer betonlar üzerinde; taze yoğunluk, basınç, eğilme, yarmada çekme dayanımları ile UPV, elastisite modülü ve tokluk deneyleri, 7, 28 ve 90 gün sonunda gerçekleştirilmiştir. Ayrıca SEM (taramalı elektron mikroskobu) analizleri sonucunda polimer betonların içyapılarındaki değişimler incelenmiştir. Son olarak içerisinde perlit bulunmayan kontrol betonlarının da üretimleri yapılarak deneysel sonuçlar kıyaslanmıştır. Ham perlit agregası ile polyester reçinesi birleşimi, tüm günler için kontrol betonundan bile daha yüksek basınç dayanımı sonuçlarına ulaştırmıştır. 90 gün sonunda %5 ham perlit agregalı polyester reçineli polimer betonun (PRNP5/90) eğilme dayanımı kontrol betonuna (PRP0/90) göre yaklaşık %13 artış göstermiştir (bu değerler sırasıyla 7.26 MPa ile 6.41 MPa). Yarmada çekme dayanımı sonuçlarına göre vinilester reçineye göre polyester reçinenin, genleştirilmiş perlit agregasına göre de ham perlitin kullanıldığı polimer betonlardan daha iyi sonuçlar alınmıştır. Bağlayıcı reçine tipi, perlit tipi ve oranı, kür süresi gibi parametreler, polimer betonların UPV sonuçları üzerinde etkili olmuştur. Ham perlit agregalı vinilester reçineli polimer betonların elastisite modülü değerleri ile toklukları, polyester reçineli polimer betonlardan daha yüksek elde edilmiştir. SEM analiz sonuçları ile deney sonuçları birbirleriyle uyum göstermiştir. Tüm deneysel sonuçlar göz önüne alındığında ideal perlit tipi ve oranının %5 ham perlit agregası olduğu ortaya çıkarılmıştır. Literatürden farklı ve özgün bir şekilde çok daha düşük reçine oranı ile (%15) mekanik performansı yüksek polyester/vinilester reçineli özellikle ham perlit agregalı hafif polimer betonlar üretilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of different resin and perlite types on the mechanical performance of polymer concrete by presenting a new approach for the production of lightweight polymer concrete. For this purpose, natural and expanded perlites were used as fine aggregate instead of quartz aggregate in polymer concretes at ratios of 0%, 5% and 10%. Unsaturated polyester resin and vinylester resin were selected as binder materials. Fresh density, compressive, flexural, splitting tensile strength, UPV, elasticity modulus and toughness tests were carried out on polymer concretes after 7, 28 and 90 days. In addition, changes in the internal structures of polymer concretes were examined as a result of SEM (scanning electron microscope) analyses. Finally, control concretes without perlite were also produced and experimental results were compared. The combination of natural perlite aggregate and polyester resin achieved higher compressive strength results than the control concrete for all days. At the end of 90 days, the flexural strength of 5% natural perlite aggregate polyester resin polymer concrete (PRNP5/90) increased by approximately 13% compared to the control concrete (PRP0/90) (these values are 7.26 MPa and 6.41 MPa, respectively). According to the splitting tensile strength results, better results were obtained from polymer concretes in which polyester resin was used compared to vinylester resin and natural perlite was used compared to expanded perlite aggregate. Parameters such as binder resin type, perlite type and ratio, and curing time were effective on the UPV results of polymer concretes. The elasticity modulus values and toughness of vinylester resin polymer concretes with natural perlite aggregate were higher than those of polyester resin polymer concretes. SEM analysis results and experimental results are consistent with each other. Considering all experimental results, it was revealed that the ideal perlite type and ratio was 5% natural perlite aggregate. Different from the literature and uniquely, lightweight polymer concretes with high mechanical performance polyester/vinylester resin, especially natural perlite aggregate, could be produced with a much lower resin ratio (15%).