Syrian contemporary classical music: Zaid Jabri and Rami Chahin music as example
Suriye çağdaş klasik müziği: Zaid Jabri ve Rami Chanin'in eserlerinden örneklerin incelenmesi
  1. Tez No: 925010
  2. Yazar: HİBA ALALI ALABED
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Teorisi ve Kompozisyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Müzik, ulusların kültürel kimliklerinin şekillenmesinde her zaman önemli rol oynamıştır. Her dönemin kalkınma, tarihi ve sosyal ve siyasi gerçeklerini yansıtır. Suriye'de müzik günlük yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. Sosyal ve dini olaylar, sevinçten hüzne kadar geniş bir yelpazede duyguları aktaran makamlar aracılığıyla ifade edilen melodilerle iç içe geçmiştir. Ancak Suriye'deki modern orkestra müziği, Suriye toplumunun son yıllarda geçirdiği dönüşümleri gösteren en etkileyici sanat formlarından biri olmasına rağmen hak ettiği ilgiyi görmemiştir. Bu tez, önde gelen iki çağdaş Suriyeli besteci; Zaid Jabri'nin ve Rami Chahin'in eserlerini incelemeyi ve analiz etmeyi amaçlamaktadır. Her iki sanatçı da besteleri aracılığıyla Suriye gerçekliğinin sanatsal bir yansımasını oluşturmuştur. Tez, bu sanatçıların kullandıkları müzikal tekniklere ve köklü değişimler geçiren bir toplumun, özlemlerini ifade etmek için Suriye müzik mirasının unsurlarını modern yapılara nasıl dahil ettiklerine odaklanmaktadır. Bu, eserlerinin ayrıntılı müzikal analizi yoluyla araştırılacaktır. Bu çalışmanın önemi, modern tekniklerin Doğu ezgileriyle iç içe geçerek Suriye hikayelerini daha önce görülmemiş bir şekilde anlattığı eşsiz bir çağdaş müzik deneyimini belgelemesinde yatmaktadır. Ayrıca çalışma, Jabri'nin ve Chahin'in eserlerindeki sembolik katmanları ortaya çıkararak, bestelerinde gömülü olan güçlü sanatsal, sosyal ve politik mesajları gözler önüne seriyor. Bu araştırma sayesinde, bu müzik türüne ve modern Suriye'de kültürel ifade ve belgelemedeki hayati rolüne ışık tutmayı amaçlıyoruz. Bu araştırmada, Zaid Jabri ve Rami Chahin'in eserlerindeki müzikal yapı ve kültürel etkileri incelemek için çoklu analitik yaklaşımlar benimsenmiş olup, müzikal analitik yaklaşımın tonal ve ritmik yapıları çözümlemede temel bir rol oynadığı ve bu sayede her bir bestecinin kullandığı kompozisyon tekniklerinin incelenmesine olanak sağladığı görülmüştür. Buna paralel olarak tarihsel yaklaşım Suriye orkestra müziğinin gelişiminin izlenmesine yardımcı olmuş, bu da her iki bestecinin müzik tarzı üzerinde zamansal ve toplumsal bağlamın etkisinin anlaşılmasını mümkün kılmıştır. Çalışmaya karşılaştırmalı bir boyut katmak için, Jabri ve Chahin'in müzik tarzlarını karşılaştırmak ve orkestra dağılımı, müzik gamlarının kullanımı veya eserlerinde miras unsurlarının kullanımı açısından aralarındaki benzerlik ve farklılıkları vurgulamak için karşılaştırmalı yaklaşım kullanıldı. Semiyolojik yaklaşım, bu bestelerin taşıdığı müzikal çağrışımların ve sembolik ifadelerin çözümlemesinde de yardımcı olmuş, bu sayede her birinin müziksel üretimini etkileyen siyasal ve toplumsal olaylarla kimlik, aidiyet ve etkileşim boyutlarının ortaya çıkarılması mümkün olmuştur. Bu çoklu yaklaşımlarla araştırma, modern Suriye orkestra müziğinin daha derin bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunan teknik, tarihsel ve estetik yönleri dikkate alarak incelenen eserlerin daha kapsamlı bir okumasını sağlamayı amaçlamaktadır. Giriş bölümünde modern müziğin gelişimi, toplumsal ve teknolojik değişimlerle ilişkisi tarihsel bir arka planın yanı sıra geleneksel Suriye müziği makam sistemine de bir bakış yer alıyor. Ayrıca, 24-TET sisteminin tanıtımı ve Suriye'deki müzik notasyonuna etkisinin değerlendirilmesi açısından Arap Müzik Konferansı'nın önemi vurgulanıyor. Giriş bölümünde ayrıca, Zaid Jabri ve Rami Chahin'in eserlerinin analiz edilerek geleneksel Suriye müziğinin modern müzik tarzlarıyla nasıl harmanlandığının anlaşılması da dahil olmak üzere araştırma hedefleri açıklanmaktadır. Son olarak, giriş bölümünde, her iki bestecinin besteleme yaklaşımlarını incelemek için makam analizi ve müzik pasajlarının analizine dayanan araştırma metodolojisine genel bir bakış sunulmaktadır. Suriye Müzik Tarihi bölümünde, Suriye'de dünyanın ilk müzik notasının bulunması ve arkeologların bunu yorumlama çabaları da dahil olmak üzere Suriye'nin kültürel ve müzikal tarihini özetlemektedir. Ayrıca, Suriye'deki dini müzikleri ele alınmakta; Hristiyan Süryani ve Bizans gelenekleri, İslam dini müziği gibi farklı inançların müzikleri ve tüm bu dini müziklerin özellikleri detaylı şekilde incelenmektedir. Geleneksel Suriye müziği bölümünde, vokal ve enstrümantal müzik türleri anlatılmakta ve bunların gelişimi ve yayılmasına ilişkin tarihsel bir bakış sunulmaktadır. Muvaşşahat, kudûd, mevvâl ve kasîde gibi geleneksel şarkı formlarının yanı sıra taksim, sema'i ve beşraf gibi enstrümantal formları da kapsamaktadır. Bu bölümde Suriye müzik kimliğinin şekillenmesinde müzik makamların ve oryantal ritimlerin rolü açıklanmaktadır. Ayrıca sözlü geleneklerin devam ettirilmesiyle birlikte 24-TET sisteminin benimsenmesinden sonra nota sisteminin etkisi de ele alınmaktadır. Son olarak bu mirasın korunması ve yaygınlaştırılmasına katkı sağlayan önemli şahsiyetler ele alınmaktadır. Bu araştırmada Zaid Jabri'nin hayatı, eserleri ve ödülleri ele alınmış, özellikle müzikal analizi üzerinde durulmuştur. Suriyeli müzisyen Solhi Al-Wadi'ye ithaf ettiği In Memoriam Solhi Al-Wadi adlı eseri seçildi. Jabri, eserinde doğum tarihi, doğum yeri, yaşadığı şehir ve ölüm tarihi gibi Al-Wadi'nin hayatındaki önemli anları belirlemek için Pitch Segment Analizi kullanmıştır. Jabri, Suriye mirasından gelen müzikal öğelerden esinlenerek, ayrıca Emevi Camii'ndeki ezandan ilham alarak heterofoniye dayanmıştır. Ayrıca, Suriye müziğinde kullanılan Arap makamlarından türetilen mikrotonaliteyi kullanmıştır. Bu unsurlar, modernite ile Suriye kültürel mirasını birleştiren bir müzik eserinin oluşturulmasına katkıda bulunmuştur. Çalışmada Rami Chahin'in hayatı, eğitimi, en önemli besteleri ve ödüllerinin yanı sıra teorik çalışmaları ele alınıyor. Bunların en önemlisi, modern müzik formüle etmek için Arap makamlarının nasıl kullanılacağını ele aldığı“Spektral Mikrotonal Besteciliğe Doğru: Batı ve Arap Müziği Arasında Köprü”adlı eseri. Ayrıca Suriye devrimindeki müzikal rolü ve müziği aracılığıyla sesini dünyaya nasıl duyurabildiği vurgulanıyor. Çalışmada, sanatçının öne çıkan iki eseri olan Hulm (Rüya) ve Hüzün Çiçek Törenin'in analizleri yer alıyor. İlki, çağdaş bir Suriyeli şairin modern bir şiirinden esinlenerek yazılmış; ikincisi ise Suriye devrimi ve barışçıl protestolarla ilgili ünlü bir ezgiden esinlenerek yazılmış. Bu çalışma, Chahin'in çağdaş müzikte Arap makamlarını yenilikçi ve modern biçimlerde nasıl kullandığını vurgulamaktadır, örneğin Hulm adlı parçada farklı müzik aletlerinin farklı makamlarda çalınarak hem uyum hem de kontrast yarattığı bir kontrpuan biçiminde nasıl kullandığını vurgulamaktadır. Aynı eserde Arap müzik enstrümanlarını, modern tekniklerle çalınan bir arka plan müziği ile birleştirerek, eserini Suriye müziğiyle modern müziğin bir sentezi haline getirmiştir. Bu müziği dinleyen Suriyeli halk, Suriye müziğiyle doğrudan bir bağ hissediyor. Ancak bu bağ alışılmışın dışında bir şekilde gerçekleşiyor. Batılı dinleyiciler ise Suriye ve Arap esintilerinin modernlikle harmanlandığını görüyor. Chahin,“Kederin Çiçek Töreni”adlı eserinde Suriye devrimindeki gösterilerin barışçıllığını sembolizme dayandırarak, yaylı çalgı çalanların yaylar yerine çiçeklerle çalmasını, üflemeli çalgıların ise silah sesleri çıkarmasını sağlayarak, güvenlik güçlerinin gösterileri bastırmak için silah kullanmasını sembolize etmiştir. Bu araştırmada çeşitli sonuçlara ulaşıldı, hem Zaid Jabri hem de Rami Chahin, geleneksel Suriye müziğini modern tekniklerle farklı biçimlerde birleştirdi; Jabri modern müzik yapısını kullanırken, Chahin mawwal ve taksim gibi geleneksel unsurları çağdaş bir bağlamda ekledi. Chahin, Hulm'da çok sesli bir üslupla Arap makamlarından esinlenirken, Tören Çiçekleri Hüzün'de ise ünlü bir Suriye ezgisinden ilham alarak müziğine net bir duygusal ve politik karakter kazandırdı. Chahin, Hulm'da hem Doğu hem de Batı enstrümanlarını kullandı, ancak Ceremony Flowers of Sadness'ta yalnızca Batı orkestrasyonunu kullandı. Jabri ise Batı orkestrasını ses efektleri (bant) ile birleştirerek eserine sembolik anlamlar yükledi. Her iki besteci de Arap müziğinde yaygın olan 24'lü TET sistemini farklı biçimlerde kullandı; Jabri bunu mikrotonal müziği notalamak için kullanırken, Chahin modern notasyonla birleştirerek çalgıcıların belirli sesleri üretmesine rehberlik etti. Farklı tarzlarına rağmen, her iki besteci de Suriye müzik kimliğinin korunmasına katkıda bulunurken, onu küresel izleyiciye ulaştıracak yeni biçimlerde sundu. Modern klasik Suriye müziği alanı Henüz yeterince araştırılmamıştır, bu nedenle bu çalışma, bu alana ışık tutmada önemli bir adım teşkil etmektedir. Zaid Jabri ve Rami Chahin'in eserlerini incelemek, Doğu ve Batı müziği arasındaki karşılıklı etkileşim ve bu etkileşimin modern çağda Suriye kimliğini daha iyi ifade eden yeni müzik stillerine nasıl yol açabileceğini araştırmak için bir kapı açmaktadır. Müziğin kültürel kimliğin şekillenmesindeki rolünün giderek artması göz önüne alındığında, Suriye ve Arap enstitülerinde müzik müfredatlarının mirası ve modern teknolojileri entegre edecek şekilde nasıl geliştirileceği konusunda ek çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Araştırma, Suriyelilerin diasporadaki müzik üretimi üzerinde yerinden edilmenin ve göçün etkisini ve Suriyeli müzisyenlerin yeni ortamlarda Müzikal kimliklerini nasıl yeniden oluşturduklarını da kapsayacak şekilde genişletilebilir. Bu tez, modern Suriye müziğinin kültürel kimliği ve toplumsal dönüşümleri ifade etmede önemli bir yeteneğe sahip olduğu ve Suriye'nin son yıllarda tanık olduğu toplumsal ve siyasal değişimleri yansıtan önemli bir kültürel eksen olarak ortaya çıktığı sonucuna varılmıştır. Hem Zaid Jabri hem de Rami Chahin, Suriye müzik mirasını çağdaş tekniklerle birleştirmeyi başarmışlardır ve bu sayede Suriye mirasını dünya müziğiyle birleştiren müzik eserleri yaratmayı başardılar; böylece Suriye halkı ile dış dünya arasındaki iletişimi güçlendirmişlerdir. Ayrıca eserleri Suriye'deki gelecek nesil müzisyenlere ilham kaynağı olmaktadır, müzikal deneyimler ve küresel etkiler açısından yeni ufuklar açmaktadır. Bu çalışma, Suriye kültürel kimliğinin korunması ve modernite çerçevesindeki değişimlerin ifade edilmesinde bu sanat alanının incelenmesinin ve oynadığı önemli rolü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Music is an important part of every country's culture. It reflects their history, development, and societal changes. In Syria, music plays a significant role in daily life. It often accompanies social and religious events, frequently using maqams (Arabic musical modes) that can express feelings like happiness or sadness. However, Syrian contemporary classical music in Syria does not receive much attention. There are few studies on the subject, highlighting a significant gap that requires further research. This study provides a historical overview of of music in Syria, starting from the earliest known notation and progressing through Syriac and Byzantine Christian religious music, exploring their relationship with contemporary Syrian music. It also examines Islamic music and its influence on Syrian musical traditions . Furthermore, it discusses traditional Syrian music in both its instrumental aspects including taqsim, dolab, sama'i and others, and its vocal aspects such as dawr, muwashshah, mawwal and others, It analyzes the forms and rhythms of each, their connection to contemporary Syrian music, and whether these forms are still used or have faded over time. This study looks at the music of two Syrian composers, Zaid Jabri and Rami Chahin. Their works show the challenges and hopes of modern Syrian life. The study uses two ways to analyse their music: maqam analysis to understand the traditional sounds and pitch segments to explore the musical structures. Jabri's piece, In Memoriam Solhi al-Wadi, uses pitch segments and includes unique ideas like expressing Alwadi's important dates and places through musical notes. On the other hand, Chahin's pieces, Hulm and Ceremony Flowers of Sadness, are studied for their use of maqams, showing if he used them in traditional or modern ways. Following this, a comparison is drawn between the music of Jabri and Chahin on the one hand and traditional Syrian music on the other hand to determine whether they incorporated traditional Syrian music , embraced a modern style, or created something entirely new, by integrating elements of traditional Syrian music in a contemporary way. This comparison examines musical forms, rhythms, instruments, and the methods of musical notation they employed. The result shows that Chahin incorporates forms like mawwal and taqsim but adapts them in a modern style. Instead , Jabri focuses on modern musical forms, but also he draws inspiration from Syria for certain modern techniques such as heterophony and microtonality. The importance of this study stems from the fusion that Syrian composers have achieved between traditional Syrian music and modern techniques, They have become a bridge between modern music and Syrian heritage, combining Eastern and Western styles tocreate a new approach that helps preserve Syrian culture while exploring modern ideas. By studying the works of Jabri and Chahin, this research fills the gap in music studies and highlights the value of modern Syrian music to the world.