Hassân Ahmed Kamhiyye'nin şiirsel deneyimi: Motifler ve anlam ilişkileri üzerine bir inceleme
The poetic experience of Hassân Ahmed Kamhiyye: An analysis of motifs and semantic relationships
- Tez No: 900213
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAFEL ALYOUNES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma, çağdaş Suriyeli şair Hassân Ahmed Kamhiyye'nin şiirlerinde yer alan motifler ve anlam ilişkisine odaklanmaktadır. Kamhiyye'nin, Arap ve İslam dünyasının yaşadığı zor yılların yükünü ve gurbetin getirdiği acıları şiirlerine nasıl yansıttığı incelenmiştir. Şairin eserlerinde ortaya koyduğu duygusal deneyimler ve iç dünyasındaki acı ve trajedi, araştırmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Kamhiyye'nin şiirleri, zulüm, baskı ve zorbalığa karşı verdiği mücadelenin bir yansımasıdır. Şiirlerinde samimi bir kaynaktan doğan duygular, onun özgür vicdanı ile olayları gözlemleyip yeniden şekillendirme becerisini göstermektedir. Bu nedenle, Kamhiyye'nin eserleri, hem tarihsel bir belge niteliğinde olup hem de edebi değer taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, Kamhiyye'nin şiirsel üslubunu, kullandığı temaları ve dilsel özellikleri belirlemek ve analiz etmektir. Ayrıca, şairin İhya ve Yenilik Okulu'na bağlılığının şiirlerindeki yansımaları da ele alınmıştır. Araştırmada, Kamhiyye'nin divanları ve şiirleri üzerinde içerik analizi yöntemi uygulanmıştır. Şiirlerin tematik analizi yapılarak, şairin duygusal deneyimlerinin ve içsel çatışmalarının nasıl dile getirildiği incelenmiştir. Ayrıca, Kamhiyye'nin klasik vezinli şiiri koruma çabası ve İhya ve Yenilik Okulu'na olan bağlılığı da araştırmanın odak noktalarından biri olmuştur. Araştırma sonucunda, Kamhiyye'nin şiirlerinde büyük bir acı ve hüzün temasının hakim olduğu, ancak bu duyguların umut ve aydınlık bir gelecek beklentisi ile dengelendiği görülmüştür. Şairin, klasik Arap şiiri geleneklerine bağlı kalarak, modern temaları ustalıkla işlediği tespit edilmiştir. Ayrıca, Kamhiyye'nin şiirlerinde, zulüm ve baskıya karşı özgürlük mücadelesinin güçlü bir şekilde vurgulandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the themes and styles present in the poetry of the contemporary Syrian poet Hassân Ahmed Kamhiyye. It examines how Kamhiyye reflects the burdens of the difficult years and the pain of exile experienced by the Arab and Islamic world in his poems. The emotional experiences and internal suffering depicted in the poet's works form the main subject of this research. Kamhiyye's poems are a reflection of his struggle against oppression, tyranny, and brutality. The emotions that arise from a sincere source in his poetry demonstrate his ability to observe and reshape events with a free conscience. Thus, Kamhiyye's works serve as both historical documents and pieces of literary value. The aim of this research is to identify and analyze Kamhiyye's poetic style, the themes he employs, and his linguistic features. Additionally, the study examines the reflections of his adherence to the School of Revival and Renewal in his poems. The study employs content analysis on Kamhiyye's divans and poems. By conducting a thematic analysis of the poems, it investigates how the poet conveys his emotional experiences and internal conflicts. Furthermore, the research focuses on Kamhiyye's efforts to preserve the classical metered poetry and his connection to the School of Revival and Renewal. The research reveals that themes of great sorrow and melancholy dominate Kamhiyye's poetry, yet these feelings are balanced with a sense of hope and the anticipation of a brighter future. It is found that the poet skillfully integrates modern themes while adhering to the traditions of classical Arabic poetry. Additionally, Kamhiyye's poems strongly emphasize the struggle for freedom against oppression and tyranny.