Daylight as a biophilic element in work environments
Ofis mekanlarında biyofilik unsur olarak gün ışığı
  1. Tez No: 925021
  2. Yazar: İDİL BAKIR KÜÇÜKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ HASIRCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Biyofili hipotezinin ortaya çıkmasından bu yana, biyofilik tasarımın yönleri ve bunların iç mekan tasarımında nasıl uygulanabileceği üzerine araştırmalar yapılmıştır. Gün ışığı, biyofilik tasarımın temel unsurlarından biridir ve insanlar üzerinde çeşitli fiziksel ve psikolojik etkilere sahiptir, ofis iç mekanları için pratik etkileri vardır. Sonuç olarak bu araştırma, özellikle gün ışığının ofis çalışanları üzerindeki etkisine odaklanarak açık plan ofislerde biyofilik tasarımı araştırmaktadır. Gün ışığının ofis çalışanlarının modu, sirkadiyen ritmi ve esenliği üzerindeki rolünü biyofilik tasarım yaklaşımı çerçevesinde incelemek ve karşılaştırmak için kanıta dayalı yöntemler kullanılarak gerçekçi ve kapsamlı veriler toplanmıştır. Çalışma, İzmir-Türkiye'de bir üniversitede gerçek açık plan çalışma ortamlarında, belirli bir iklimde akıllı saatler kullanılarak günün her saatinde düzenli sinüs ritmi, EKG, oksijen seviyesi, uyku takibi, günlük gün ışığı alımı ölçümleri ile gerçekleştirilmiştir. Verileri desteklemek için anketler ve fotoğraf analizleri de yapılmıştır. Bulgular, gün ışığı ve gün ışığının genel esenlik üzerindeki etkileri ile ofis iç mekanları için tasarım kılavuzları arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu araştırma, biyofilik tasarım ve bunun önemli bir bileşeni olan gün ışığı konusunda farkındalık yaratılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, hem tasarımcılar hem de kurum liderleri, kullanıcıların esenliğine yardımcı olacak ofis ortamları tasarlamak için bulgulardan faydalanabilir. Araştırma, kanıta dayalı yöntemleri katılımcıların geri bildirimleriyle birleştiren yeni fırsatlar açısından gelecekteki çalışmalar için çeşitli önemli çıkarımlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
Since the emergence of the biophilia hypothesis, research has been conducted on aspects of biophilic design and how they might be applied in interior design. Daylight is one of the fundamental elements of biophilic design and has several physical and psychological impacts on human beings, having practical implications for office interiors. Consequently, this research explores biophilic design in open plan offices, focusing specifically on the impact of daylight on office workers. In order to examine and compare the role of daylight on mood, circadian rhythm, and well-being of office workers within the framework of biophilic design approach, realistic and comprehensive data was collected utilizing evidence-based methods. The study was carried out in real open-plan work environments in a university in Izmir-Turkey, at every hour of the day by regular measurements of sinus rhythm, ECG, oxygen level, sleep tracking, daily intake of daylight, by using smart watches in a specific climate. Questionnaires and photographic analyses were also carried out to support the data. The findings suggest a strong correlation of daylight and its effects on overall wellbeing, with design guidelines for office interiors. This research may help raise awareness on biophilic design as well as daylight as a significant component. Moreover, both designers and leaders of institutions may utilize the findings, in order to design office environments, conducive to users' well-being. The research has various significant implications for future studies, with regards to new opportunities, that combine evidence-based methods with feedback from participants.