Kadınlarda kangoo jumps uygulamalarının atletik performansa katkısının ACE, ACTN3 ve DRD4 gen polimorfizmlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the contribution of kangoo jumps practices to athletic performance in women according to ACE, ACTN3 and DRD4 gene polymorphisms
  1. Tez No: 925049
  2. Yazar: AYTÜL EYNUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAİD ERZEYBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı, kadınlarda kangoo jumps uygulamalarının ACTN3, ACE ve DRD4 gen polimorfizmlerine göre performans değişimlerinde meydana gelen değişimlerin incelenmesidir. Çalışmaya , 18-24 yaş arasında sağlıklı olan ve gönüllülük esasına dayalı olarak 55 kadın sporcu katılmıştır. Çalışma öncesinde bireylerde gen polimorfizmlerinin tespiti amacı ile PCR uygulamaları ile, 20 metre sürat, dikey sıçrama, V-Cut, Illinois ve YoYo testleri uygulanmış, 10 haftalık kangoo jumps uygulamaları sonrası testler tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the changes in the performance changes of kangoo jumps in women according to ACTN3, ACE and DRD4 gene polymorphisms. In the study, 55 healthy female athletes between the ages of 18-24 participated voluntarily. Before the study, PCR applications and 20 metre sprint, vertical jump, V-Cut, Illinois and YoYo tests were applied to determine gene polymorphisms in individuals, and the tests were repeated after 10 weeks of kangoo jumps.