An experimental study on K-12 students' intercultural communicative competence and perceptions of native English varieties
K-12 bağlamında kültürlerarası iletişim yeterliliğin geliştirilmesi ve İngilizce ana dil çeşitlerine yönelik algılar üzerine deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 925050
  2. Yazar: GÜNEŞ SAYGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇAY KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma, 9. sınıf lise öğrencileri üzerinde 11 haftalık bir kültürlerarası iletişim yeterliliği (KİY) ve İngilizce anadil çeşitlilikleri ile ilgili algıları eğitim programının etkilerini değerlendirmek için karma bir araştırma yöntemi kullanmaktadır. Bağımlı örneklem t-test analizleri, özellikle bilgi ve bilinç boyutlarında genel KİY ve İngilizce ana dil çeşitliliklerine yönelik algılar seviyesinde anlamlı bir artış olduğunu ortaya koymuş, bu da eğitimin etkinliğini göstermektedir. Ancak, bu sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı olmasına rağmen, küçük etki büyüklükleri, programın etkisinin sınırlı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, duygusal, davranışsal ve öz-yeterlilik boyutlarında ve katılımcıların demografik analizleri ve kişisel tercihlerine bağlı İngilizce ana dil çeşitliliklerine yönelik algılarında anlamlı bir değişiklik gözlemlenmemiştir, bu da eğitimin tutumları veya davranışları hemen değiştirmediğini göstermektedir. Diğer yandan, yapılan görüşmelerde, öğrencilerin başlangıçta daha yüzeysel kültürel bakış açılarına sahip oldukları ve genellikle ulusal stereotiplere odaklandıkları, ancak eğitimle birlikte görüşlerinin değiştiğini belirtmişlerdir. Katılımcılar, kültürel unsurları daha fazla fark etmeye başladıklarını ve kültürel şok gibi kavramlar hakkında yeni farkındalıklar kazandıklarını ifade etmişlerdir. Bu çalışma, lise öğrencileriyle ilgili KİY ve İngilizce ana dil çeşitlilikleri ile ilgili araştırmalarındaki boşluğa dikkat çekmekte ve öğrencilerin küreselleşen dünyada etkili iletişim için daha iyi hazırlanabilmeleri amacıyla KİY ve İngilizce ana dil çeşitliliklerinin İngilizce dil öğretimine entegrasyonunun önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study employs a mixed-method approach to evaluate the impact of an eleven- week training program focused on intercultural communicative competence (ICC) and perceptions of Native English Varieties (NEV) on 9th-grade high school students. The results of paired-sample t-tests revealed a significant improvement in both overall ICC and NEV levels, especially in knowledge and consciousness dimensions, highlighting the effectiveness of the training program. However, despite the statistically significant findings, the small effect sizes indicate that the impact of the program was limited. Moreover, no substantial changes were observed in the affective, behavioural, and self- efficacy dimensions, nor in NEV viewpoints linked to participants' demographic characteristics and individual preferences, suggesting that the training did not immediately influence attitudes or behaviours. Interviews also indicated that, although students initially had limited cultural perspectives, primarily focusing on superficial aspects and national stereotypes, the training helped broadened their perspectives. Participants reported becoming more mindful of cultural aspects and gained a deeper understanding of concepts like culture shock. This study points to a gap in research on ICC and NEV in the context of high school students and underscores the importance of incorporating both into English language education to better prepare students for effective communication in a globalized world.