The impact of business strategy and accounting information system on financial performance of Iraqi banks: Quality of accounting information as a mediating variable
İş stratejisi ve muhasebe bilgi sisteminin Irak bankalarının finansal performansı üzerindeki etkisi: Aracı bir değişken olarak muhasebe bilgilerinin kalitesi
  1. Tez No: 925048
  2. Yazar: NASHWAN GHAZİ HAMEED ALDOURY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESSİA RİES AHMED ABU RIES
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Katılım Bankacılığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Çalışmanın temel amacı, iş stratejilerinin (maliyet liderliği ve yenilikçi farklılaşma) Muhasebe Bilgi Sistemi (MBS) (toplama, entegrasyon ve zaman çizelgesi) üzerindeki etkisinin Finansal Performans (FP) üzerindeki etkisini incelemektir. Ayrıca bu çalışma, Irak bankacılık sektöründe Bağımsız Değişkenler (IVs) (iş stratejisi ve AIS) ile Bağımlı Değişken (DV) (FP) arasında var olan ilişkide Muhasebe Bilgi Kalitesi (QAI) ile ilgili aracılık rolünü değerlendirmektedir. Çalışmanın örneklemi 113 yöneticiden (İcra Kurulu Başkanı (CEO) ve Finans Direktörü (CFO)) oluşmaktadır ve bunların tamamı Irak Merkez Bankası'na kayıtlı bankaların üst düzey yöneticileridir. Mevcut çalışma, iki aşamada veri toplamak için nicel bir yaklaşım uygulamıştır. İlk aşamada, bankaların üst düzey yöneticilerine dağıtılan 152 anketten 135 kullanılabilir anket elde edilmiştir. Bu çalışmanın yapılarını incelemek için Kısmi En Küçük Kareler (PLS) istatistiksel analiz tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, iş stratejileri-maliyet liderliğinin FP'yi önemsiz ölçüde etkilediğini göstermiştir. İş stratejisi-yenilikçi farklılaşma, FP ile ilişki üzerinde hem pozitif hem de anlamlı bir etki göstermektedir. Bunun dışında, sonuçlar AIS toplamasının ve Muhasebe Bilgi Sistemi-Entegrasyonunun (AIS-I) FP'yi önemsiz ölçüde etkilediğini ortaya koymuştur. Sonuçlar, AIS zaman çizelgesinin FP'yi önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir. Sonuç ayrıca QAI'nin FP üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Muhasebe Bilgi Kalitesinin (MBK) aracılık rolüne gelince, sonuçlar MBK'nin yenilikçi farklılaştırma iş stratejisi ile FP arasında var olan ilişkiye aracılık ettiğini göstermiştir. Son olarak, bu çalışma Muhasebe Bilgi Sistemi (MBS) ile Finansal Performans (FP) arasında var olan ilişkide muhasebe bilgi kalitesinin aracılık rolünü gösteren kanıtlar bulmuştur. Bu çalışma, bankaların iş stratejileri ve AIS ile birlikte QAI'yi bir aracı olarak kullanarak FP'yi geliştirmeleri için yeni bir bakış açısı sunmaktadır. Bulgular, bankaların düzenlemelere uyup uymadıklarını ve finansal planlama ve performansta yüksek standartları koruyup korumadıklarını değerlendirmek için yatırımcılara ve diğer paydaşlara faydalı referanslar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study's primary objective is to examine the impact of business strategies (cost leadership as well as innovative differentiation) and the Accounting Information System (AIS) (aggregation, integration, and timeline) on Financial Performance (FP). Furthermore, this study assesses the mediating role with regard to the Quality of Accounting Information (QAI) in the relationship that exists between the Independent Variables (IVs) (business strategy and AIS) as well as the Dependent Variable (DV) (FP) within the Iraqi banking sector. The study's sample comprises 113 managers (Chief Executive Officers (CEOs) and Chief Finance Officers (CFOs)), with all of them being top managers of banks listed in the Iraqi Central Bank. The current study has applied a quantitative approach to data collection in the two phases. In the first phase, 135 usable questionnaires were received out of the 152 distributed to top managers of banks. The Partial Least Squares (PLS) statistical analysis technique was employed to examine the constructs of this study. The study's results demonstrated that the business strategies-cost leadership has insignificantly affected FP. A business strategy-innovative differentiation shows a positive as well as significant impact on the relationship with FP. Other than that, the results revealed that AIS aggregation and Accounting Information System-Integration (AIS-I) have insignificantly affected FP. The result indicated that the AIS timeline had significantly influenced the FP. The result also revealed that the QAI possesses a positive and significant impact on FP. As for the mediating role of the Quality of Accounting Information (QAI), the results demonstrated that the QAI mediates the relationship that exists between innovative differentiation business strategy and FP. Finally, the current study found evidence showing the mediating role with regard to accounting information quality in the relationship that exists between the AIS timeline and Financial Performance (FP). This study offers a fresh perspective for banks to enhance FP by utilizing QAI as a mediator in conjunction with their business strategy and AIS. The findings provide useful references for investors and other stakeholders to assess whether banks comply with regulations and maintain high standards in financial planning and performance. As for the mediating role of the Quality of Accounting Information (QAI), the results demonstrated that the QAI mediates the relationship that exists between innovative differentiation business strategy and FP. Finally, the current study found evidence showing the mediating role with regard to accounting information quality in the relationship that exists between the AIS timeline and Financial Performance (FP). This study offers a fresh perspective for banks to enhance FP by utilizing QAI as a mediator in conjunction with their business strategy and AIS. The findings provide useful references for investors and other stakeholders to assess whether banks comply with regulations and maintain high standards in financial planning and performance.