Mediator roles of dysfunctional schema coping modes in the relationship between parental favoritism and vulnerable and grandiose narcissism
Ebeveynin algılanan kayırıcı davranışı ve kırılgan ve büyüklenmeci narsisizm ilişkisinde işlevsel olmayan şema baş etme modlarının aracı rolü
  1. Tez No: 925084
  2. Yazar: CEYLİN BAŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAY AKYUNUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışma, algılanan ebeveyn kayırmacılığı ile kırılgan ve büyüklenmeci narsisizm arasındaki ilişkide işlevsel olmayan şema baş etme modlarının aracı rolünü incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmanın örneklemini 18-65 yaşları arasında,“en az bir kardeşi olan”506 katılımcı (354 kadın ve 150 erkek) oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Demografik Bilgi Formu, ebeveyn kayırmacılığı soruları, Şema Mod Envanteri (SME) ve Patolojik Narsisizm Envanteri (PNE) aracılığıyla toplanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için korelasyon analizi yapılmış ve değişkenler arasında anlamlı pozitif ilişkiler bulunmuştur. Ebeveyn kayırmacılığının varlığı ve yokluğu arasında kırılgan ve büyüklenmeci narsisizm, şema aşırı telafisi, teslimi ve kaçınması puanları açısından anlamlı bir fark olup olmadığını incelemek amacıyla MANOVA testleri yapılmış, kırılgan narsisizm ve şema kaçınması açısından anlamlı grup farklılıkları bulunmuştur. Ebeveyn kayırmacılığı olan grupta kırılgan narsisizm ve şema kaçınması puanları anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Ebeveyn kayırmacılığı ile büyüklenmeci ve kırılgan narsisizm arasındaki ilişkide şema teslimi ve aşırı telafisinin aracı rolü olup olmadığını incelemek amacıyla, tüm işlevsel olmayan şema baş etme modlarının aracı değişken olarak yer aldığı kırılgan ve büyüklenmeci narsisizm bağımlı değişkenleri ile iki aracılık modeli test edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, ebeveyn kayırmacılığı ile hem büyüklenmeci hem de kırılgan narsisizm arasındaki ilişkide şema teslimi ve aşırı telafisi anlamlı aracı değişkenler olarak bulunmuştur. Bulgular alanyazın kapsamında tartışılmış ve klinik çıkarımları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the mediator role of dysfunctional schema coping modes in the relationship between perceived parental favoritism and vulnerable and grandiose narcissism. The sample consisted of 506 participants (354 females and 150 males) between the ages of 18-65,“having at least one sibling”. The data of the study were collected through the Demographic Information Form, parental favoritism questions, Schema Mode Inventory (SMI) and Pathological Narcissism Inventory (PNI). Correlation analysis was performed to examine the relationships between variables, and significant positive relationships were found among variables. MANOVA tests were conducted to examine whether there was a significant difference between the presence and absence of parental favoritism in terms of vulnerable and grandiose narcissism, schema overcompensation, surrender and avoidance scores; significant group differences were found in terms of vulnerable narcissism and schema avoidance. Vulnerable narcissism and schema avoidance scores were significantly higher in the group with parental favoritism. In order to examine whether schema surrender and overcompensation have a mediating role in the relationship between parental favoritism and grandiose and vulnerable narcissism, two mediation models were tested with the dependent variables of vulnerable and grandiose narcissism in which all dysfunctional schema coping modes included as the mediating variables. According to the findings of the analyses, schema surrender and overcompensation were found to be significant mediator variables in the relationship between parental favoritism and both grandiose and vulnerable narcissism. The findings were discussed within the scope of the literature and their clinical implications were evaluated.