Examining the relationships between relational needs satisfaction, emotional eating behavior, and difficulties in emotion regulation
İlişkisel ihtiyaçlarda doyum, duygusal yeme davranışı ve duygu düzenleme arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 925083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP MAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, 335 katılımcı (178 kadın, 157 erkek) duygu düzenleme güçlükleri, duygusal yeme davranışı ve ilişkisel ihtiyaçlarda doyum arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Veri toplamada, Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği (DDGÖ; Kavcıoğlu ve Gençöz, 2011; Rugancı ve Gençöz, 2010), Türkçe Duygusal Yeme Ölçeği (TDYÖ; Bilgen, 2018) ve İlişkisel İhtiyaçlar Doyum Ölçeği (İİDÖ; Toksoy ve ark., 2020) kullanılmıştır. Duygu düzenlemedeki güçlüklerin ve duygusal yeme davranışının pozitif anlamlı bir ilişki içinde olacağı ver her iki değişkenin de ilişkisel ihtiyaçlardaki doyum ile negatif anlamlı bir ilişki içinde olacağı hipotez edilmiştir. Aynı zamanda, duygu düzenlemedeki güçlüklerin, duygusal yeme davranışı ve ilişkisel ihtiyaçlardaki doyum arasındaki ilişkide aracı rolü olacağı hipotez edilmiştir. Bağımsız örneklem t-testi analizi sonuçları, kadınların duygusal yeme, duygu düzenleme güçlükleri ve ilişkisel ihtiyaçlar doyum ölçeklerinde erkeklere göre daha yüksek puan aldıklarını göstermiştir. Kısmi korelasyon analizi, cinsiyetin etkisi kontrol edildiğinde, duygu düzenlemedeki güçlüklerin, duygusal yeme davranışı ile pozitif anlamlı bir ilişki içinde olduğunu, ilişkisel ihtiyaçlardaki doyum ile ise negatif anlamlı bir ilişki içinde olduğunu göstermiştir. Ayrıca, ilişkisel ihtiyaçlarda doyum ölçeğinden alınan yüksek puanların, daha az duygusal yeme davranışı ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Genel olarak, cinsiyetin kontrol edilmesinin korelasyonların gücü üzerinde küçük bir etkisi olmasına rağmen, değişkenlerin cinsiyetin belirgin bir etkisi olmaksızın, birbirleri ile ilişki içinde oldukları bulunmuştur. Aracılık analizi, duygu düzenlemedeki güçlüklerin, ilişkisel ihtiyaçların doyumu ile duygusal yeme davranışı arasındaki ilişkide tamamen aracılık ettiğini göstermiştir. İlişkisel ihtiyaçların doyumu, duygusal yemeyi doğrudan değil ancak dolaylı olarak, duygu düzenleme aracılığı ile etkilemektedir. Çalışmanın sonuçları, tartışma bölümünde ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study (N=335; 178 female, 157 male) investigated the relationships between difficulties in emotion regulation, relational needs satisfaction, and emotional eating behavior of individuals. The data was collected using Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS; Kavcıoğlu & Gençöz, 2011; Rugancı & Gençöz, 2010), Turkish Emotional Eating Scale (TEES; Bilgen, 2018) and Relational Needs Satisfaction Scale (RNSS; Toksoy et al., 2020). It was hypothesized that difficulties in emotion regulation and emotional eating will be positively associated, whereas they both will be negatively associated with relational needs satisfaction. Moreover, emotion regulation difficulties will mediate the associations between emotional eating and relational needs satisfaction. The results of the independent samples t-test analysis indicated that females had higher scores than males in emotional eating, difficulties in emotion regulation, and relational needs satisfaction scales. Partial correlation analysis showed that when gender is controlled, difficulties in emotion regulation had a positive correlation with emotional eating and a negative correlation with relational needs. Moreover, less emotional eating behavior correlates with higher scores on relational needs. Overall, it can be suggested that although gender has a slight influence on the strength of the correlations, the variables are associated with one another without a noticeable influence of gender. The mediation analysis showed that emotion regulation fully mediates the relationship between relational needs satisfaction and emotional eating. The satisfaction of relational needs indirectly influences emotional eating through emotion regulation. The results were elaborated on in the discussion section.