Juvenil romatoid artritte serum lökotrein B4 düzeyi
  1. Tez No: 7514
  2. Yazar: M.SERDAR FIRAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
-57- OZET Juvenil Romatoid Artrit, çocukluk çağında görülen ve uzun süre tedavi gerektiren kronik bir enflamatuar hastalıktır. Yeterli ve etkili te davi uygulanmazsa hastanın fonksiyonel kapasitesinde azalma ve sakatlık lara yol açar. Yıllardan beri bilinen bir hastalık olmasına rağmen, tanı kriterleri halen tartışmalıdır. Fizik bulgularının yanında, Hemoglobin düzeyi. Orta lama eritrosit hacmi, Beyaz küre yüksekliği. Eritrosit sedimantasyon hızı, C-reaktif protein seviyesi gibi kriterler doğru tanı için kullanılmaktadır. Lökositlerdeki Arakidonik Asit metabolitlerinden olan Prostaglancfinler ve bazı Lökotrienler proenflamatuar mediatörler olarak kabul edilmektedir. LTB“, en kuvvetli proenflamatuar mediatördür ve Juvenil Romatoid Artrit patogenezinde rol oynamaktadır. 25 hasta ve 15 kontrolün serum LTB^ değerleri ölçüldü, hasta ve kontrol ortalama LTB”değerleri arasında anlamlı derecede yükseklik tes bit edilmiştir. Hastalığın aktivitesini araştırırken Amerikan Romatizma Birliği'nin semikantitatif kriterleri kullanıldı ve Minimal aktif ve Orta ve ciddi de recede aktif hastalarla kontroller arasında önemli fark bulundu. Kontrol lerle İnaktif grup arasında ise istatistiksel olarak fark görülmedi. LTB" düzeyleri ile diğer diagnostik tanı kriterleri arasında ilişki gösterilemedi. Bu da muhtemelen LTB 'ün diğer kriterlerden çok daha duyarlı ve erken bir enflamatuar reaksiyon göstergesi olmasına bağlandı. Bu sonuçlar, LTB 'ün Juvenil Romatoid Artrit patogenezinde rol oynadığını ve serum düzeylerinin hastalık aktivitesi değerlendirilmesinde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
-58- SUMMARY Juvenile Rheumatoid Arthritis (JRA), is a chronic inflammatory childhood disease which needs a long term therapy. Ineffective and insufficient therapy will result with a decrease in functional capacity and handicapes the affected person. Even though the condition has been known for many years, there is still controversy in the diagnostic criteria. Physical findings as well as Hemoglobin levels, Mean corpuscular volume. White blood cell count. Erythrocyte sedimentation rate and C-reactive protein levels are used for the accurate diagnosis. Prostaglandins and some of the Leukotrienes, which are the metabolites of Arachidonic Acid in white blood cells, considered to be proinflammatory mediators. LTB“ is the most potent proinflammatory mediator and may play a role in JRA pathogenesis. Serum LTB^ levels of 25 patients and 15 controls are measured and the mean value of the patients found to be significantly higher than the control group. In the evaluation of the disease activity, the semiquantitative criteria of American Rheumatism Association is used and a significant difference is found between the minimally active and the moderately and severely active patients with the controls. And there is no sta tistical difference between the inactive and the control group. Also, there is no relation between LTBU levels and other diag nostic criteria in patients and the control group. This is probably due to LTB”as an early and sensitive marker of inflammatory reaction than the others. These results show that LTB" can play a role in the JRA patho genesis and the serum levels can be used for the evaluation of the disease activity.