Islamic microfinance in Uzbekistan, challenges and prospects
Özbekistan'da İslami mikrofinans alanında karşılaşan zorluklar ve beklentiler
  1. Tez No: 925117
  2. Yazar: OLMOS HOLBOBOYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEB HAFSA ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İslami Finansın henüz uygulanmadığı çoğunluğu Müslüman olan Özbekistan'da, Nisan 2022'de onaylanan Mikrofinansman faaliyeti kanununda İslami Mikrofinanstan bahsedilmektedir. Ancak İslami Mikrofinans faaliyetlerinin pratik gelişiminin henüz gözlemlenmemesi, ilerleme konusunda belirsizlik yaratmaktadır. Bu, Özbekistan'daki İslami Mikrofinansın mevcut zorluklarını ve beklentilerini analiz etmeye teşvik eden tezin bir araştırma problemi haline geldi. Verilerin analizinde hem nitel hem de nicel araştırma yöntemlerini birleştiren karma yöntem kullanılmaktadır. Veriler, 715 yanıtın yer aldığı kamuoyu anketini ve ilgili 10 uzmanla yapılan görüşmeleri içermektedir. Araştırmalar, Özbekistan'da İslami Mikrofinansın uygulanmasında şu tür zorlukların olduğunu ortaya koymaktadır: (1) İslami Mikrofinansa ilişkin özel düzenlemenin gelişiminin belirsiz durumu; (2) Hükümetin şeffaflık veya ilgi eksikliği; (3) İslami Mikrofinans Ekosistemi'nin kurulması görevi; (4) Vergilendirmeyle ilgili kaygılar; (5) İnsanların okuryazarlığının düşük olması; (6) Uzman eksikliği. Bununla birlikte, yoksulluk, insanların Şeriat bilincinin olgunlaşması, talebin artması ve İslami mikrofinansın uygulanmasına yönelik sürecin başlamış olması gibi temel gerçekler, Özbekistan'da İslami mikrofinansın parlak geleceğine zemin hazırlamaktadır. Araştırmacının mütevazı görüşüne dayanarak, bu makalenin Özbekistan'daki İslami mikrofinansın zorluklarını ve geleceklerini ayrıntılı analiziyle incelemede öncü olduğu kabul ediliyor ve literatürdeki boşluğu doldurarak büyük değere katkıda bulunuyor.
Özet (Çeviri)
In the majority-Muslim country of Uzbekistan, where Islamic finance has not been implemented yet, Islamic microfinance is mentioned in the approved law on Microfinancing activity in April 2022. However, the practical development of Islamic microfinance activities has not been observed yet, creating uncertainty about the progress. This became a research problem of the thesis, which urged to analyze the current challenges and the prospects of Islamic microfinance in Uzbekistan. A mixed method, combining both qualitative and quantitative research methods, is used for the analysis of the data. The data includes the public survey with 715 responses and the interviews with 10 relevant experts. Research finds such challenges in the implementation of Islamic microfinance in Uzbekistan as (1) uncertain status of the development of specific regulation on Islamic microfinance; (2) Lack of transparency or interest by the Government; (3) Task of the establishment of Islamic microfinance Ecosystem; (4) Concerns with taxation; (5) Low literacy of people; (6) Lack of experts. Nevertheless, existing such foundational facts as poverty, matured Sharia awareness of people, increasing demand, and already started process for implementation of Islamic microfinance give the ground to the bright prospects of Islamic microfinance in Uzbekistan. Based on the humble opinion, this paper is deemed to be the pioneer in studying the challenges and prospects of Islamic microfinance in Uzbekistan with its thorough analysis, and contributes the great value by filling the gap in the literature.