Türkiye'de dağılım gösteren Aphis crassivora (Hemiptera: Aphidoidae)'nın konak tercihine bağlı olarak moleküler varyasyonlarının araştırılması
The investigation of molecular variations in Turkey distributed Aphis crassivora (Hemiptera: Aphidoidae) based on host preferences
  1. Tez No: 925116
  2. Yazar: HATİCE ÖZÜLKÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZHAN ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
A. craccivora birçok bitkide, özellikle de Fabaceae familyası üyelerinde yoğun koloniler oluşturmakta ve büyük ekonomik zararlara neden olmaktadır. Bu nedenle de A. craccivora türünün beslenmiş olduğu konak bitkiden kaynaklanabilecek türiçi genetik varyasyonların belirlenmesinin hedeflendiği çalışmada, 565 baz çiftlik COI gen bölgesine ait Türkiye dağılımlı örneklere ve Gen Bankası'ndan elde edilen diziler değerlendirilmiştir. 56 polimorfik bölge, genetik mesafenin 0.002 ile 0.074 arasında değiştiği 30 haplotip belirlenmiştir. Haplotip çeşitliliğinin 0.773 ve nükleotit çeşitliliğinin 0.0034 olduğu tespit edilmiştir. TrN+G evrimsel metodu kullanılarak 10000 tekrarlı ML, 2000000 nesile göre gerçekleştirilen filogenetik analiz sonuçlarına göre konak bitkinin genetik varyasyonlar üzerine etkisinin düşük olduğu değerlendirilmiştir. Tarımsal açıdan oldukça önemli bir zararlı olması nedeniyle daha geniş veri setleriyle ileride yapılacak çalışmalarla, tür içi genetik varyasyonların ortaya çıkarılması daha sonra uygulanabilecek kontrol stratejileri içinde yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Aphis craccivora Koch forms dense colonies on many plants, especially on members of the Fabaceae family, and causes great economic damage Therefore, in this study, which aimed to determine the intraspecific genetic variations that may arise from the host plant on which A. craccivora feeds, the sequences of 565 base pairs of COI gene region obtained from the Gene Bank and samples distributed in Turkey were evaluated. 56 polymorphic regions and 30 haplotypes with genetic distances ranging from 0.002 to 0.074 were detected. Haplotype diversity was 0.773 and nucleotide diversity was 0.0034. According to the results of the phylogenetic analysis performed using TrN+G evolutionary method with 10000 replicate ML and 2000000 generations, it was evaluated that the effect of the host plant on genetic variations was low. Since it is an agriculturally important pest, future studies with larger datasets may reveal the genetic variations within the species, which may guide the control strategies that can be applied later.