The effect of ownership structure on market value: A case study for BIST-30
Sahiplik yapısının piyasa değerine etkisi: BIST-30 örneği
- Tez No: 925122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER BAYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, şirketlerin piyasa değeri üzerinde sahiplik yapısının etkisini değerlendirmektedir. Piyasa değeri bağımlı değişken olarak ele alınırken, sahiplik yoğunluğu, yabancı sahiplik ve dağınık mülkiyet bağımsız değişkenler olarak kabul edilmektedir. Ayrıca, kaldıraç ve şirket büyüklüğü gibi kontrol değişkenleri de bu çalışmada yer almaktadır. Çalışma, Türkiye'nin BIST-30 endeksine kote 27 şirketin 2018 ve 2023 dönemlerine ait verilerini analiz etmektedir. Veri analizi Stata yazılımı kullanılarak, sayısal ve ikincil veriler üzerinden gerçekleştirilmiştir. Kapsamlı sonuçlara ulaşmak için aşağıdaki analizler yapılmıştır: tanımlayıcı istatistikler, birim kök testi ve son olarak, bir adımlı sistem genel yöntem (GMM) modeli ile analiz. Sonuçlar, yabancı sahiplik ve sahiplik yoğunluğunun piyasa değeri üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Ancak, dağınık sahiplik yapısının piyasa değeri üzerinde anlamlı bir negatif etkisi olduğu bulunmuştur. Kontrol değişkenleri açısından, kaldıracın piyasa değeri üzerinde anlamlı bir negatif etkisi olduğu bulunmuş, yani daha yüksek kaldıraç şirket değerini azaltmaktadır. Şirket büyüklüğü, piyasa değeri açısından önemli ve olumlu bir şekilde etkiler; bu durum genellikle daha büyük şirketlerin daha yüksek piyasa değerine sahip olduğunu gösterir. Bu bulgular, BIST-30 şirketleri arasında piyasa değerini değerlendirirken kaldıraç ve şirket büyüklüğünü önemli faktörler olarak dikkate almanın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the effect of ownership structure on the market value of companies. Market value is considered the dependent variable, while ownership concentration, foreign ownership, and dispersed ownership are treated as independent variables. Additionally, control variables such as leverage and company size are included in this Thesis. The study analyzes data from 27 companies listed on Turkey's BIST-30 index for the periods of 2018 and 2023. The data analysis was performed using Stata software, utilizing numerical and secondary data. To reach a comprehensive results, the following analyses were performed: descriptive statistics, unit root test, and finally, analysis using the one-step system generalized method (GMM) model. The study's findings reveal that foreign ownership and ownership concentration do not significantly affect market value. However, the dispersed ownership demonstrates a significant negative influence on market value. An examination of control variables uncovered that financial leverage significantly and negatively influences market value, suggesting that increased leverage decreases company value. However, firm size exhibits a positive and significant relationship with market value, suggesting that larger companies tend to achieve higher market valuations. These findings highlight the importance of taking both leverage and company size into account as essential factors when assessing the market value of BIST-30 companies.