Effects of humor, mood and brand perception on consumer buying intention
Mizah, ruh ve marka algılarının tüketicinin satın alma niyeti üzerindeki etkileri
- Tez No: 925123
- Danışmanlar: Assist. Prof. DAMLA ÖZEKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş İdaresi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma ruh halinin, marka algısının ve mizahın satın alma niyeti üzerindeki etkisini incelemektedir. Çalışmanın amacı değişkenler arasındaki ilişkiyi araştırmak ve bunların, tüketicinin niyetine nasıl ulaştığını ve satın almayla sonuçlandığını bütüncül olarak nasıl etkilediğini anlamaktır. Tüketici davranışlarını etkilemede duyguların ne kadar önemli bir rol oynadığı ve marka algısını artırmada bir pazarlama aracı olarak mizahın giderek artan önemi fark edilmektedir. Ruh hali, mizah, marka algısı ve satın alma niyeti arasındaki etkileşimi analiz eden bu çalışma, pazarlama ve tüketici psikolojisindeki mevcut veriler üzerine eklemeler yapacak ve bunları geliştirecektir. Çalışma, birincil veri toplama aracı olarak anket yöntemini kullanmaktadır. Kolayda örnekleme yoluyla, İstanbul'da yaşayan 230 katılımcıya ruh hallerini derecelendirmeleri, pazarlama iletişimindeki mizahı algılamaları, marka algısını değerlendirmeleri ve onları belirli bir ürünü satın almaya veya belirli bir hizmetten yararlanmaya yönlendiren niyetlerini belirtmeleri istendi. Değişkenler arasındaki ilişkileri araştırmak ve ruh hali, mizah ve marka algısının satın alma niyeti üzerindeki yordama potansiyelini analiz etmek için korelasyon ve regresyon gibi istatistiksel analizler kullanıldı. Bu araştırmanın bulguları, ruh halinin, mizahın ve marka algısının tüketicinin satın alma niyeti üzerindeki etkisine ilişkin içgörülerle daha derin bir inceleme sundu. Araştırma sonuçlarına göre, pazarlama iletişiminde olumlu ruh hali ve algılanan mizahın marka algısını olumlu yönde etkileyerek satın alma niyetinin artmasına yol açtığı tespit edilmiştir. Bu araştırmanın taşıdığı farklı çağrışımlar, marka algısını geliştirmek ve tüketicinin satın alma niyetini yönlendirmek için reklam kampanyalarında ruh hali ve mizahın etkili bir şekilde kullanılmasına ilişkin bilgiler sunduğundan, pazarlama uygulayıcıları ve marka yöneticilerine de yayılmaktadır. Pazarlamacılar, bu değişkenleri birbirine bağlayan temel mekanizmaları anlayarak daha hedefe yönelik ve ikna edici pazarlama stratejileri geliştirebilirler.
Özet (Çeviri)
This research examines the impact of mood, brand perception, and humor on purchase intention. The sole purpose of this study is to investigate the relationship amongst these variables and understand how they collectively impact how a consumer's intention reaches and results in a purchase. It is recognized how important emotions are that play a crucial role in affecting consumer behavior and the growing importance of humor as a marketing tool in enhancing brand perception. By analyzing the interplay between mood, humor, brand perception, and purchase intention, this study will add and build upon the existing body of data in marketing and consumer psychology. The study employs a quantitative research methodology, utilizing survey questionnaires as the primary data collection tool. Through convenient sampling, 230 participants from Istanbul were asked to rate their mood, perceive the humor in marketing communications, evaluate brand perception, and indicate their intention which eventually leads them to buy a specific product or avail a certain service. Statistical analyses, such as correlation and regression, were used to investigate the relationships amongst the variables and analyze the predictive potential of mood, humor, and brand perception on purchase intention. The findings of this research offered a deeper dive with the insights, into the influence of mood, humor and brand perception on consumer's purchase intention. It was found that positive mood and perceived humor in marketing communications positively affected brand perception, leading to increased purchase intention. The different connotations this research holds expand to marketing practitioners and brand managers, as it offers insights into the effective utilization of mood and humor in advertising campaigns to enhance brand perception and drive consumer purchase intention. By understanding the underlying mechanisms that link these variables, marketers can develop more targeted and persuasive marketing strategies.