Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin human papilloma virüs (HPV) enfeksiyonu ve HPV aşısı hakkındaki bilgi düzeyi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level and atti̇tudes of Aydın Adnan Menderes University Medical Faculty students about human papilloma virus (HPV) infection and HPV vaccine
- Tez No: 925142
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ÜNÜVAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin Human Papilloma Virüsü (HPV), HPV testi ve HPV aşısı konularındaki bilgi düzeyleri, demografik özellikleri ve sağlık davranışlarıyla ilişkili olarak incelenmiştir. Toplam 947 öğrenciden toplanan veriler kesitsel tarama yöntemi ile analiz edilmiştir. Katılımcıların %96'sı HPV'yi bildiğini belirtmiş, ancak test ve aşı bilgileri daha düşük düzeyde kalmıştır. HPV aşısı yaptırma oranı %26,9 olup, %73,1'i henüz aşı yaptırmamıştır. Aşı yaptırmama nedenleri arasında en sık olarak“yetersiz bilgi”(%10,5) ifade edilmiştir. HPV Bilgi Ölçeği kullanılarak yapılan analizde, bilgi düzeyi yaş, sınıf, ekonomik durum ve bazı sağlık davranışları ile anlamlı düzeyde ilişkilendirilmiştir. Özellikle daha üst sınıf düzeyindeki öğrencilerin, ekonomik durumu iyi olanların ve HPV aşısı yaptırmayı düşünen bireylerin bilgi puanları anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Cinsiyet, konaklama durumu ve ebeveyn eğitim düzeyleri bazı alt boyutlarda anlamlı farklılıklar göstermiştir. Buna karşılık, kronik hastalık, sürekli ilaç kullanımı ve ailede kanser öyküsü genel bilgi düzeyini anlamlı şekilde etkilememiştir. Çalışmanın sonuçları, üniversite öğrencileri arasında HPV'ye dair genel farkındalığın yüksek olmasına rağmen, test ve aşılama konularında bilgi eksiklerinin sürdüğünü ortaya koymuştur. HPV aşısının Türkiye'de ulusal bağışıklama programına dahil edilmemiş olması ve bilgilendirici kampanyaların sınırlı kalması, farkındalık eksikliklerinin temel nedenlerinden biri olarak değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, toplum genelinde bilgi düzeyinin artırılmasına yönelik eğitim programları, özellikle genç yetişkinler ve sağlık öğrencileri hedef alınarak planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the knowledge levels of Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine students regarding Human Papillomavirus (HPV), HPV testing, and HPV vaccination were examined in relation to their demographic characteristics and health behaviors. Data were collected from a total of 947 students and analyzed using a cross-sectional survey method. While 96% of participants stated that they were aware of HPV, their knowledge about the test and vaccine was found to be at a lower level. The HPV vaccination rate was 26.9%, with 73.1% of students not yet vaccinated. The most frequently stated reason for not receiving the vaccine was“lack of sufficient knowledge”(10.5%). According to the analysis based on the HPV Knowledge Scale, knowledge levels were found to be significantly associated with variables such as age, academic year, economic status, and certain health behaviors. In particular, students in higher academic years, those with better economic status, and individuals who considered getting vaccinated had significantly higher knowledge scores. Gender, living arrangements, and parental education levels showed significant differences in some subscales. In contrast, the presence of chronic illness, regular medication use, and a family history of cancer did not significantly affect general knowledge levels. The study's findings revealed that while general awareness of HPV is high among university students, gaps in knowledge remain regarding HPV testing and vaccination. The exclusion of HPV vaccination from Turkey's national immunization program and the limited scope of informative campaigns have been identified as key factors contributing to the lack of awareness. In this context, educational programs aimed at increasing knowledge levels among the general population should be planned, particularly targeting young adults and health sciences students.