The concept of waqf management and fundraising - lessons from the development of waqf universities in Türkiye: A case study of İstanbul Sabahattin Zaim University
Vakıf yöntemi ve kaynak geliştirme konsepti-Türkiye'deki vakıf üniversitelerinin gelişiminden kazanılan öğrenimler: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ile ilgili vaka çalışması
- Tez No: 925141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMAD GHAITH MAHAINI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Vakıf, sosyal hayat üzerinde uygulanması için çok yüksek potansiyele sahip İslami finans aracılarından birisidir. Özellikle eğitim açısından, yüksek eğitimde uygulanmaktadır. Birçok ülke vakıf temelli üniversiteler kurmuştur ve bu üniversitelerin gelişimleri sürdürülebilir bir şekildedir, Türkiye'de de bu durum istisnasız bir şekilde aynıdır. Genel olarak birbirinden farklı olsalar da, Türkiye'de vakıf yönetimi ve bağış toplama süreçlerinin oldukça üretken ve verimli bir şekilde ilerlemesi dikkat çekmektedir. Vakıf temelli üniversitelerin rolü ve işleyişi üzerine literatür sınırlıdır. Bu çalışma, Türkiye' deki eğitim kurumları tarafından başarılı vakıf yönetiminin ve bağış toplamanın gerçekleştirilebilmesi için bu konuya ışık tutarak bu alandaki boşluğu doldurmayı hedeflemektedir. Bu araştırmada kullanılan analiz yöntemi, kapsamlı görüşmelere dayanılarak gerçekleştirilen ve özellikle Türkiye'deki vakıf üniversitelerindeki vakıf yönetimi ve bağış toplama uygulamalarından elde edilen belgelere dayalı verilerle desteklenen temelde nitel araştırma yöntemidir. Bu çalışmadaki analiz, vakıf temelli üniversitelerdeki vakıf yönetimi ve bağış toplama uygulamalarının işleyişi üzerine gerçekleştirilen görüşmelere yönelik tematik analiz yaklaşımını kullanacaktır. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, vakıf yönetiminin yenilikçi modellerinin üretken ve verimli olarak devamlılığı sağlanabilen, sürdürülebilir vakıfların geliştirilmesine imkân vereceğini göstermektedir. Vakıf için bağış toplama stratejileri ve yönetimin geliştirilmesine yardımcı olabilecektir ve eğitim kurumlarına fayda sağlayacaktır. Bu çalışma, Müslüman ülkelerdeki vakıf geliştirme ve vakıf yönetimi faaliyetlerini daha iyi duruma getirebilmek için tavsiyelerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Waqf is one of the Islamic financial instruments that has a great potential to be implemented in social life. Particularly, in education aspect, which has been applied in the higher education. Several countries have been established university based on waqf and becoming sustainable in its development, unexceptionally in Türkiye. Interestingly, in Türkiye, the process of waqf management and fundraising are quite productive and efficient, which is different in general. Yet, the literature on the role and functioning of waqf-based universities is limited. The given study aims to fill this gap by shedding light on successful waqf management and fundraising by the educational institution in Türkiye. The analysis method will be used in this research is qualitative research method in nature, relying on comprehensive interviews upon and supported by documentary data, particularly from the existing practices of waqf management and fundraising in the waqf universities in Türkiye. The analysis will use thematic analysis approach to the interview on the operation of waqf management and fundraising structures in waqf-based universities. The findings of this research showed that the innovative models of waqf management could lead to the sustainable of waqf development that maintained to be productive and efficient. It may help develop management and fundraising strategies for waqf and benefit educational institutions. The study provides recommendations for improving waqf development and management in Muslim countries.