Farklı fosfor seviyelerinin gölge ve açık koşullarda yetiştirilen yemlik bakla (Vicia faba var. minor)'da verim ve bazı verim bileşenlerine etkisi üzerine bir ön araştırma
A preliminary study on the effect of different phosphorus levels on the yield and some yield components of horse bean (Vicia faba var. minor) grown under shade and open conditions
  1. Tez No: 925185
  2. Yazar: RECEP SALTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Deneme, 2022-23 kış sezonunda gölge ve açıkta yetiştirilen yemlik bakla bitkisinde, fosfor düzeylerinin tane verimi ve verim unsurlarına etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Denemede, bitkiler üzerinde altı farklı seviyede fosfor (0-3-6-9-12 ve 15 kg P2O5/da) test edilmiştir. Yetişme ortamı ile fosfor oranlarının yemlik baklanın ölçülen tüm özellikler üzerinde önemli etkisi saptanmıştır. Açık koşullarda yetiştirilen bitkiler, gölgeye kıyasla daha yüksek tane verimi üretmiş ve önemli ölçüde üstünlük sağlamıştır. Kontrole (P0) göre artan P oranları yemlik bakla verim ve verim bileşenlerini yükseltmiştir. Farklı P seviyeleri arasında en yüksek biyolojik ve tane verimi, açıkta yetiştirilen bitkiler için 9 kg P2O5/da uygulamasıyla kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The experiment was carried out during 2022-23 winter seasons to find out the effect of phosphorus levels on the grain yield and yield components of horse bean grown under shade and open conditions. In the experiment, six different levels of phosphorus (0-30-60-90-120 and 150 kg P2O5/ha) were tested on the crops. Growing condition (media) and rate of phosphorus had a significant effect on all of the measured traits of horse bean. Crops grown at open condition produced higher grain yield compared to shade and was significantly superior. Increasing rates of P increased the yield and yield components of horse bean compared to the control (P0). Among different P levels the highest biological and grain yield were recorded with the application of 90 kg P2O5/ha for horse bean grown under open condition.