Açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda psikososyal hemşirelik girişimlerinin uyku, anksiyete ve deliryum üzerine etkisi
The effect of psychosocial nursing interventions on sleep, anxiety and delirium in patients undergoing open heart surgery
- Tez No: 925186
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, açık kalp ameliyatı uygulanan hastalarda psikososyal hemşirelik girişimlerinin uyku, anksiyete ve deliryum üzerine etkisi belirlemek amacıyla yapıldı. Prospektif randomize kontrollü olarak yürütülen araştırma, çalışma grubu (n=30), kontrol grubu (n=30) olmak üzere 60 hasta ile gerçekleştirildi. Kontrol grubu rutin hemşirelik bakımı alırken, çalışma grubu hastalara psikososyal hemşirelik girişimleri kapsamında kulak tıkacı, göz bandı ve kısa bilişsel davranışçı terapi iki oturum ameliyat öncesi iki oturumda ameliyat sonrası olacak şekilde uygulandı. Her iki gruba ameliyat öncesi ve yoğun bakımda bulunduğu sürede Standartize Mini-Mental Test, Visual Analog Skala, Spielberger Durumluk Anksiyete Ölçeği, Richard Campbell Uyku Kalitesi Ölçeği, Richmond Ajitasyon-Sedasyon Skalası, Yoğun Bakımda Konfüzyon Değerlendirme Ölçeği uygulandı. Elde edilen veriler paired t test, ANOVA ve Bonferroni test istatistiği kullanılarak değerlendirildi. Müdahale öncesi ağrı, anksiyete, uyku bulguları açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Uygulama sonrası çalışma grubunda olan hastaların kontrol grubunda olan hastalara göre ağrı, anksiyete düzeyinde azalma, daha iyi uyku kalitesi saptandı. Çalışma grubunda deliryum görülmedi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of psychosocial nursing interventions on sleep, anxiety and delirium in patients undergoing open heart surgery. The prospective randomized controlled study was conducted with 60 patients in the study group (n=30) and the control group (n=30). While the control group received routine nursing care, the study group patients were administered earplugs, eye patches and brief cognitive behavioral therapy as part of psychosocial nursing interventions, two before and two after surgery. Both groups were administered the Standardized Mini-Mental Test, Visual Analog Scale, Spielberger State Anxiety Scale, Richard Campbell Sleep Quality Scale, Richmond Agitation-Sedation Scale and Intensive Care Confusion Assessment Scale before surgery and during their stay in the intensive care unit. The obtained data were evaluated using paired t test, ANOVA and Bonferroni test statistics. No significant difference was found between the groups in terms of pre-intervention pain, anxiety and sleep findings (p>0.05). After the application, the patients in the study group had decreased pain and anxiety levels and better sleep quality compared to the patients in the control group. No delirium was observed in the study group.