Travmalı şahinlerde (buteo spp.) intranasal midazolam – butorfanol premedikasyonunun sevofluran anestezisi üzerine etkisi
Effect of intranasal midazolam - butorphanol premedication on sevoflurane anaesthesia in traumatized buzzards (buteo spp.)
- Tez No: 925184
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZLEM NİSBET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yabani kuşlarda güvenli ve etkili sedasyon protokolleri, strese aşırı duyarlı olan bu canlıların klinik muayenelerini ve tedavi yöntemlerinin uygulanabilirliğini kolaylaştırmaktadır. Birçok anestezik ajan tek başına ya da sedatif veya opioidlerle kombine şekilde farklı yöntemler kullanılarak majör cerrahi girişimlerde kullanılabilmektedir. Bu durum, doza bağlı kardiyopulmoner sistem ile ilgili yan etkileri azaltmakta, hastaların intraoperatif vital değerlerini korumakta, hastalara refah seviyesi ve fizyolojik kondisyonu yüksek bir rehabilitasyon süreci sağlamaktadır. Tez çalışmamızda, farklı travmalara maruz kalmış şahinlerde (Buteo buteo), intranazal midazolam-butorfanol kombinasyonunun premedikasyon dönemindeki, sevofluran genel anestezisi altındaki ve uyanma dönemindeki etkisinin araştırılması amaçlandı. Cinsiyetleri belirlenemeyen juvenil 16 şahin iki eşit gruba ayrıldı. Deney grubu midazolam (2 mg/kg), butorfanol (1 mg/kg) kombinasyonuyla intranazal olarak, kontrol grubu %6 sevofluran ile maske kullanılarak indüklendi.
Özet (Çeviri)
Safe and effective sedation protocols in wild birds facilitate clinical examinations and the application of treatment methods, particularly in species highly sensitive to stress. Various anaesthetic agents can be used either alone or in combination with sedatives or opioids through different administration methods in major surgical procedures. This approach minimizes dose-dependent adverse effects on the cardiopulmonary system, preserves intraoperative vital parameters, and ensures a rehabilitation process that maintains high levels of animal welfare and physiological stability. This study aimed to evaluate the effects of the intranasal midazolam-butorphanol combination during the premedication phase, under sevoflurane general anaesthesia, and during the recovery period in common buzzards (Buteo buteo) that had suffered various traumatic injuries. Sixteen juvenile buzzards of undetermined sex were divided into two equal groups. The experimental group received intranasal midazolam (2 mg/kg) and butorphanol (1 mg/kg), while the control group was induced with 6% sevoflurane via a facemask.