Sol ventrikül mekanik kontraksiyonu eş zamanlılığınının sol ventrikül sistolik fonksiyonları üzerine olan etkisinin araştırılması
The investigation of the effect of left ventricular mechanical contraction synchrony on left ventricularsystolic functons
  1. Tez No: 925203
  2. Yazar: SÜMEYYE AYKON ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÖZGÜR KARAÇALIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; sol ventrikülün faz analizi parametreleri ve Peak Emptying Rate (PER) değerinin; ejection fraction (EF) ile ilişkilerini araştırmak, PER değerinin erken dönem sistolik disfonksiyonu öngörmede etkisini ve gated miyokardiyal perfüzyon görüntüleme ile miyokardiyal iskemi/infarkt tespit edilen olgularda KAH ciddiyeti ile tüm bu parametrelerin nasıl etkilendiğini araştırmak Gereç ve Yöntem: KAH şüphesi veya tanısı ile Miyokard Perfüzyon Sintigrafisi tetkiki için kliniğimize başvuran dörtyüz otuz hasta geriye dönük olarak çalışmaya alındı. Çalışma grubu; normal (142 hasta, SSS:0-3), iskemi (140 hasta, SSS ≥4, reversible defekt) ve enfarktüs (148 hasta, SSS ≥4, sabit perfüzyon defekti) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Bu 3 grupta; izlenen perfüzyon defekt alanı ve karakteristiği (SSS, SDS, SRS), sol ventrikül sistolik ve diastolik fonksiyon parametreleri (EF, EDV, ESV, PER, PFR, TPFR), senkronizasyon (SD, HBW) parametreleri çeşitli yazılımlar kullanılarak hesaplandı ve karşılaştırıldı. Bulgular: Normal, iskemi ve enfarktüs gruplarında EF'nin (sırasıyla ortalaması 65, 60 ve 43) ve PER değerinin (sırasıyla ortalaması 3,15, 2,94 ve 2,06) korele olarak giderek azaldığı ve bu sol ventrikül sistolik fonksiyonunu gösteren parametrelerin gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklı olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the relationships between the phase analysis parameters and Peak Emptying Rate (PER) value of the left ventricle and ejection fraction (EF), the effect of PER value on predicting early systolic dysfunction, and how all these parameters are affected by the severity of CAD in cases with myocardial ischemia/infarct detected by gated myocardial perfusion imaging (gMPI). Materials and Methods: Four hundred and thirty patients who applied to our clinic for Myocardial Perfusion Scintigraphy examination with suspicion or diagnosis of CAD were retrospectively included in the study. The study group was divided into three groups as normal (142 patients, SSS:0-3), ischemia (140 patients, SSS ≥4, reversible defect) and infarct (148 patients, SSS ≥4, fixed perfusion defect). In these 3 groups; the area and characteristic of the observed perfusion defect (SSS, SDS, SRS), left ventricular systolic and diastolic function parameters (EF, EDV, ESV, PER, PFR, TPFR), synchronization (SD, HBW) parameters were calculated and compared using various software.