Sol ventrikül mekanik dolaşım destek cihazı sonrası kalp nakli yapılan hastalarda erken dönem sağkalım belirleyicilerinin retrospektif araştırılması
Retrospective investigation of early survival markers after heart transplantation in patients previously implanted with A left ventricular assist device
  1. Tez No: 677801
  2. Yazar: SUAT ŞENKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR YAĞDI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu araştırmada kalp transplantasyonuna kadar mekanik dolaşım destek cihazı ile desteklenen hastalarda transplantasyon sonrası erken dönemde sağkalıma etki eden faktörleri belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda Haziran 2011 ile Mart 2019 arasında HeartWare HVAD, HeartMate II, HeartMate III ventrikül destek cihazlarından herhangi biri ile takipteyken kalp transplantasyonu yapılan hasta verilerine ulaşılan 60 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Yaş, cinsiyet, etiyoloji, ek hastalıklar, donör özellikleri, preoperatif hemodinamik veriler, biyokimyasal değerler, rejeksiyon, cerrahi ve medikal komplikasyonlara ilişkin veriler retrospektif olarak incelenmiştir. Bu etmenlerin 30 günlük mortaliteye etkisi; önce tek değişkenli (univaryant), sonra çok değişkenli (multivaryant) yöntemlerle analiz edilmiştir. Pediatrik hastalar (
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the factors affecting survival in the early period after transplantation in patients who were supported with a mechanical circulation support device until heart transplantation. Materials and Methods: Sixty patients who had heart transplantation with any of HeartWare HVAD, HeartMate II, HeartMate III ventricular assist devices between June 2011 and March 2019 at Ege University Faculty of Medicine Department of Cardiovascular Surgery were included in the study. Data on age, gender, etiology, comorbidities, donor characteristics, preoperative hemodynamic data, biochemical values, rejection, surgical and medical complications were analyzed retrospectively. The effect of these factors on 30-day mortality; first, univariate, then multivariate (multivariate) methods were analyzed. Pediatric patients (