AORT/mitral kapakların replasman/valvuloplasti tedavisinin sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonları üzerine olan etkilerinin gated miyokard perfüzyon sintigrafisi ile değerlendirilmesi
Evaluation of impact of aortic/mitral valve replacement/ valvuloplasty on left ventricular systolic and diastolic functions by gated myocardial perfusion scintigraphy
- Tez No: 452254
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÖZGÜR KARAÇALIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Cardiology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kapak replasmanı veya valvuloplasti yapılan olguların takiplerinde sıklıkla, bilgi ve deneyim gerektiren ve bu nedenle birey içi ve bireylerarası değerlendirmelerde farklılıklara neden olan nispeten subjektif görüntüleme yöntemi ekokardiyografi kullanılmaktadır. Oysa gated miyokard perfüzyon sintigrafisi (gMPS), subjektif değerlendirmelerden uzak, otomatik, sol ventrikülün, kanlanması, duvar hareketleri, kontraksiyon eş zamanlılığı, sistolik ve diyastolik fonksiyonları üzerine tekrarlanabilir doğru bilgiler sağlamaktadır. Bu nedenle bu çalışmanın temel amacı; mitral ve aort kapak hastalıkları nedeniyle takip edilen hastalara yapılan kapak replasmanı veya valvüloplastinin, sol ventrikülün sistolik ve diyastolik fonksiyonları, sol ventrikül perfüzyonu ve mekanik kontraksiyon eş zamanlılığı üzerine olan etkilerini gated miyokard perfüzyon sintigrafisi ile araştırmaktır. Bu çalışmaya, Mart 2015- Mart 2016 tarihleri arasında GATA Kardiyoloji AD'na ve Kalp Damar Cerrahisi AD'na başvuran, 18 yaşından büyük, aort/mitral kapak stenozu/yetmezliği nedeni ile opere olacak, 34 hasta dahil edildi. Ancak, bu 1 yıllık süre sonunda, operasyon sonrası 3. ayda kontrollerine gelen 12'si erkek, 5'i kadın toplam 17 hasta ile çalışma sonlandırıldı. Çalışmaya dahil edilen hastalara, operasyon öncesi ve operasyon sonrası 3. ayda olmak üzere iki kez istirahat gMPS görüntülemesi yapılarak, yapılan operasyonların son ventrikül hacimleri (diyastol sonu hacim, sistol sonu hacim), sistolik fonksiyonları (ejeksiyon fraksiyonu, stroke volüm, maksimum boşalma oranı), diyastolik fonksiyon (maksimum dolum oranı, maksimum dolum oranına kadar geçen süre), sol ventrikül kitlesi, sol ventrikül perfüzyonu (toplam rest skoru) ile kontraksiyon eş zamanlılığı (Faz analizi histogram bant genişliği ve standart sapması) parametreleri üzerine olan etkileri araştırıldı. Ayrıca gMPS ile aynı günlerde yapılan ekokardiyografi ile ejeksiyon fraksiyon değerleri saptandı. İkili karşılaştırmalarda“Wilcoxon Signed-Rank Testi”istatistiksel analiz metodu olarak kullanıldı. Ekokardiyografi ve gMPS ile operasyon önce ve sonrasında hesaplanan EF değerlerinde azalma olmasına karşın bu azalma istatistiksel olarak anlamlı değildi. Ayrıca operasyon önce ve sonrasında Ekokardiyografi ve gated MPS ile hesaplanan EF değerleri arasında, istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (sırası ile preop-P:0.623, post-op P:0,906). PFR hariç (p:0.004) operasyondan önce ve sonrası yapılan karşılaştırmalarda parametreler arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Ancak vakaların % 41.6'sında operasyon sonrası sol ventrikül perfüzyonunda belirgin düzelme izlenirken, % 41.6'sında operasyon öncesi izlenen perfüzyon defektlerinin kaybolduğu saptandı. Bir olguda ise operasyon sonrası miyokardiyal infarktüs gelişmiş olup, hem perfüzyonu defekti genişlerken hem de fonksiyonel parametrelerinde belirgin bozulma saptandı. Sonuç olarak, kapak hastalarının sol ventrikül fonksiyonları, perfüzyonu ve kontraksiyonu üzerine olumsuz etkilerinin operasyon öncesi tanımlanmasında;“ki bu operasyondan fayda görecek hasta seçimine karar vermede etkili olabilir”ve yapılan operasyonun sol ventrikül üzerine olan olumlu etkilerinin erken dönemde bile saptanmasında, kişi deneyiminden göreceli olarak uzak otomatik değerlendirme ile, sol ventrikül fonksiyon, perfüzyon ve kontraksiyonu üzerine sayısal bilgiler sağlayan gMPS, bu olguların tedavi öncesi ve sonrasındaki hasta yönetiminde, ekokardiyografiyi tamamlayıcı olarak yer bulacak gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
The follow-up of patients with valvuloplasty or valve replacement is often performed by echocardiography, a relatively subjective imaging method which is requiring knowledge and experience and consequently causing interpersonal and intra-individual differences in the evaluation. However, gated myocardial perfusion scintigraphy (gMPS) is an automatic technique away from subjective assessment and provides correct reproducible information about perfusion, wall motion, contraction simultanously, systolic and diastolic functions of left ventricle. Thus, the purpose of this study is to investigate the effects of valvuloplasty or valve replacement on systolic and diastolic functions, perfusion, mechanical contraction of left ventricle by gMPS in the follow-up of patients with mitral and aortic valve disease. 34 patients over 18 years of age for whom operation was planned with the diagnosis of mitral-aortic valve stenosis-insufficiency were enrolled in this study conducted between March 2015-March 2016 at cardiology and cardiovascular surgery departments of GATA. But the study was terminated with a total of 17 patients (12 male, 5 female) referring for control at 3rd month after the operation at the end of one year schedule. gMPS was performed for the patients in the study both before the operation and 3 months after it to examine the impact of surgical procedure on left ventricle over the parameters such as volumes (end-diastolic and end-systolic volumes), systolic functions (ejection fraction, stroke volume, peak emptying rate), diastolic functions (peak filling rate, time to peak filling), muscle mass, perfusion (summed rest score), contraction simultaneity (amplitude of phase analysis histogram bandwidth and its standard deviation). Also, EF measurements were determined by echocardiography concurrently with gMPS. Wilcoxon Signed-Rank test was used for pairwise comparisons as the statistical analysis method. Although there was a decrease in EF values before and after the operation calculated from gMPS and echocardiography, this difference was not statistically significant. A statistically significant difference in EF values was also not observed between gMPS and echocardiography both before the operation and postoperatively (preoperative p=0.627 and postoperative p=0.906, respectively). Other parameters were not found statistically meaningful between preoperative and postoperative comparisons except PFR (p=0.004). Preoperative left ventricle perfusion was markedly improved in % 41.6 of the cases, while preoperative perfusion defects were completely disappeared in % 41.6 of the cases after the operation. Myocardial infarction was seen in one patient postoperatively, both perfusion defect enlarged and functional parameters deteriorated evidently in this case. gMPS appears as an imaging procedure complementing echocardiography in the preoperative and postoperative patient management, giving unique quantitative data about left ventricle functions, perfusion, contraction with its automatical measurements not depending on personal experience. It can define the preoperative adverse effects of valvular heart diseases on left ventricle functions, perfusion, contraction and ergo determines patient choice benefiting from the procedure and may demonsrate the favorable efficacy of performed surgery for left ventricle even in the early stages.