Atıştırmalık meyveli barların fenolik kompozisyonu ve antioksidan kapasitesinin ın vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro assessment of snack fruit bars' phenolic composition and antioxidant capacity
- Tez No: 925215
- Danışmanlar: DR. İSMAİL HAKKI TEKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Meyveli barlar, tüketicilerin günlük nütrisyonel gereksinimlerini karşılamak amacı ile, farklı meyvelerin doğal şekerler, vitaminler ve mineraller ile bir araya getirildiği ürünlerdir. Bu çalışmada, atıştırmalık meyveli barların fenolik kompozisyonu (TFİ) ve antioksidan kapasitesinin (TAK) In vitro olarak değerlendirimesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, 3 yerli markadan 5'er adet olmak üzere toplam 15 adet meyveli bar tedarik edilmiştir. Toplanan örneklerde ve ekstraktlarında, TFİ (mg GAE/100 g) ve TAK (mg TE/100 g) ortalama değerleri sırasıyla, Folin–Ciocalteu ve DPPH yöntemleri ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, meyve barlarının TFİ ve TAK ortalamaları, 6,87±1,92 mg GAE/100 g ve 14,45±0,55 mg TE/100 g; ekstraktlarında ise 4,88±0,21 mg GAE/100 g ve 4,92±0,53 mg TE/100 g olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fruit bars are products manufactured to meet the daily nutritional needs of consumers by combining various fruits with natural sugars, vitamins and minerals. This study aimed to In vitro assess the phenolic composition (TPC) and antioxidant capacity (TAC) of snack fruit bars. Therefore, 15 fruit bars, 5 each from 3 different domestic brands, were collected. The collected samples and their extracts were analyzed for TPC (mg GAE/100 g) by Folin–Ciocalteu and TAC (mg TE/100 g) by DPPH methods in pre- and post-extracts, respectively. The results showed that the average TFI and TAC values of the samples were determined to be 6.87±1.92 mg GAE/100 g and 14.45±0.55 mg TE/100 g, while those of their extracts were found to be 4.88±0.21 mg GAE/100 g and 4.92±0.53 mg TE/100 g, respectively.