Kültür mantarının LED ışık ile kurutulması ve yapay zekâ algoritmasıyla karşılaştırılması
Drying of mushrooms with LED light and comparison with artificial intelligence algorithm
  1. Tez No: 925221
  2. Yazar: ECE NUR BALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, kültür mantarının LED teknolojisi kullanılarak farklı ışık sıcaklıklarında kurutulması incelenmiştir. Burada ısının ışınım yolu ile taşınması prensibinden faydalanılmıştır. Kurutma kabini içerisine yerleştirilmiş olan üç farklı sıcaklık değerine sahip LED ışıklardan faydalanılmak suretiyle ısının ışınım yöntemiyle taşınması prensibinden faydalanılarak kurutulan mantar örneklerinin kurutma karakteristikleri belirlenmiştir. Kurutma işleminde gerçekleştirilen uygulamalar yapay zekâ uygulaması ile oluşturulan algoritma ile değerlendirilmiştir. Bunlara ek olarak kurutma koşullarının, örneklerin rengi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada sıcaklık ölçer, renk ölçüm cihazı, kumpas, hassas terazi ve hacim ölçüm kabı kullanılmıştır. Denemelerden elde edilen verilerin önemini belirlemek için SPSS ile Tek Yönlü Varyans Analizi ve Tukey Testi uygulanmıştır. Her grup için ayrı olarak yapılan analizlerde, grup içi ve gruplar arası ilişkiler incelenmiştir. Uygulamalar arasındaki farklılık 0,05 anlamlılık düzeyinde saptanmıştır. Farklı kurutma yöntemlerinin kültür mantarı üzerindeki etkileri incelenmiş ve ağırlık değerleri istatistiksel analizlerle belirlenmiştir. En yüksek ağırlık değeri güneşte kurutma yönteminde gözlemlenirken, en fazla fark ise geleneksel kurutma ve 4000K LED ışıkla kurutma kabininde uygulanan yöntemler arasında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the drying of cultivated mushrooms at different light temperatures using LED technology was investigated. Here, the principle of heat transport by radiation was utilized. The drying characteristics of the dried mushroom samples were determined by using LED lights with three different temperature values placed in the drying cabinet by utilizing the principle of heat transfer by radiation. The applications realized in the drying process were evaluated with the algorithm created with artificial intelligence application. In addition, the effect of drying conditions on the color of the samples was examined. In this study, temperature meter, color measuring device, caliper, precision balance and volume measuring container were used. One-way Analysis of Variance and Tukey's Test were applied with SPSS to determine the significance of the data obtained from the experiments. In the analyses performed separately for each group, within-group and between-group relationships were examined. The difference between the treatments was determined at 0.05 significance level. The effects of different drying methods on mushrooms were examined and weight values were determined by statistical analysis. The highest weight value was observed in the sun drying method, while the highest difference was found between the traditional drying and the methods applied in the drying cabinet with 4000K LED light.