Şizofreni hastalarında oral ve uzun etkili enjektabl antipsikotik tedavilerin, nötrofil lenfosit oranı, trombosit lenfosit oranı, monosit lenfosit oranı, sistemik immün inflamasyon indeksi ve sistemik inflamasyon yanıt indeksine olan etkisinin araştırılması
The investigation of the effects of oral and long-acting injectable antipsychotic treatments on neutrophil-lymphocyte ratio, platelet-lymphocyte ratio, monocyte-lymphocyte ratio, systemic immune-inflammation index, and systemic inflammation response index in schizophrenia patients
- Tez No: 925222
- Danışmanlar: DR. BİLGE ÇETİN İLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda şizofreni ile inflamasyon arasındaki olası ilişki hakkında yol gösterici olabilecek, basit, ucuz ve kolaylıkla ulaşılabilen kan hücrelerinden elde edilen inflamasyon oranlarının bir biyobelirteç olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceğini incelemeyi ve bu oranlar ile antipsikotik (AP) ilaçların ve oral ve uzun etkili enjektabıl AP (UEE AP) formlarının ilişkisini göstermeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda hastanemiz psikiyatri kliniğinde takip edilen şizofreni hastalarının geriye dönük tam kan sonuçları ve sosyodemografik verileri taranmıştır. Tam kan sonuçlarından inflamatuar oranlar hesaplanmıştır. Çalışmamızda hastalar psikotik alevlenme dönemi ve stabil dönem olmak üzere 2 ana gruba ayrılmıştır. Alevlenme döneminde son 1 ay boyunca AP ilaç tedavisi kullanıp kullanmamanın inflamatuar oranlar ile ilişkisi araştırılmıştır. Stabil dönemde ise son 6 aydır düzenli uygulanmış farklı AP tedavi yöntemlerinin inflamatuar oranlar ile ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmamızda ayrıca şizofreni hastalarında hesaplanan inflamatuar oranlar ile sosyodemografik ve klinik değişkenlerin ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmamızda ayrıca şizofreni hastalığında psikotik alevlenme döneminde olup olmamanın, inflamatuar oranlar ile ilişkisi araştırılmıştır. BULGULAR: Çalışmamızda alevlenme döneminde olan grubun, stabil dönemde olan gruba göre NLR, PLR, SII ve SIRI değerleri anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Çalışmamızda ilaç kullanmayan ve alevlenme evresinde olan şizofreni hastalarının NLR ve PLR değerleri, ilaç kullanan ve alevlenme evresinde olan gruba göre anlamlı daha yüksek olduğu bulunmuştur. Çalışmamızda ayrıca stabil evrede farklı tedavi yöntemleri kullanan(oral ve UEE AP)hastalar arasında MLR ve SIRI değerlerinde anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Bulgularımız stabil evre şizofreni hastalarında UEE-AP tedavisi kullanmanın SIRI'yı anlamlı yükseltici etkisi olduğunu göstermektedir.Tanımlayıcı özelliklerin etkisi dışlanarak yapılan regresyon analizi sonucunda da bu anlamlı etki devam etmiştir.Bu bulgu bakıldığı kadarıyla literatürdeki bu alanda yapılmış ilk çalışma ve gösterilmiş ilk bulgudur.Bulgularımız ayrıca klozapin tedavisinin stabil dönem şizofreni hastalarında diğer tedavi yöntemlerine kıyasla antiinflamatuar etki olarak üstün olduğu hipotezini desteklemektedir. Bulgularımız hastaların hastane yatış sayıları,tedavisiz hastalık süresi gibi tanımlayıcı özelliklerin inflamatuar oranları etkileyebileceğini göstermektedir. SONUÇ: Bu bulgular, şizofreni hastalarında inflamatuar oranların, hastaların özellikleri ve farklı tedavi uygulama yöntemleri (oral ve UEE AP) ile ilişkilerini göstermektedir.Bu,şizofreninin tedavisi ve tedavi uygulamalarında inflamatuar oranların potansiyel önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In our study, we aimed to investigate whether inflammation ratios obtained from easily accessible, simple, and inexpensive blood cells could be evaluated as biomarkers for the potential relationship between schizophrenia and inflammation. Additionally, we aimed to demonstrate the relationship between these ratios and antipsychotic (AP) drugs, including oral and long-acting injectable AP (LAI AP) forms. MATERIALS AND METHODS: In our study, the retrospective complete blood count results and sociodemographic data of schizophrenia patients followed in the psychiatry clinic of our hospital were reviewed. Inflammatory ratios were calculated from the complete blood count results. The patients were divided into two main groups: the psychotic exacerbation period and the stable period. During the exacerbation period, the relationship between the use of AP medication in the last month and inflammatory ratios was investigated. In the stable period, the relationship between different AP treatment methods regularly applied for the last six months and inflammatory ratios was examined. Additionally, the relationship between the calculated inflammatory ratios and sociodemographic and clinical variables in schizophrenia patients was investigated. Furthermore, the impact of being in the psychotic exacerbation period on the inflammatory ratios in schizophrenia was examined. RESULTS: In our study, it was found that the NLR, PLR, SII, and SIRI values of the group in the exacerbation period were significantly higher than those of the group in the stable period. Among schizophrenia patients who were not on medication and in the exacerbation phase, the NLR and PLR values were found to be significantly higher compared to those in the exacerbation phase who were on medication. Furthermore, significant differences in MLR and SIRI values were observed among patients using different treatment methods (oral and LAI AP) in the stable phase. Our findings indicate that the use of LAI AP treatment significantly increases SIRI in stable-phase schizophrenia patients. This significant effect persisted even after performing regression analysis excluding the effects of descriptive characteristics. To our knowledge, this is the first study in the literature to show this finding. Our results also support the hypothesis that clozapine treatment has superior anti-inflammatory effects compared to other treatment methods in stable-phase schizophrenia patients. Additionally, our findings suggest that descriptive characteristics, such as the number of hospitalizations and the total duration spent without antipsychotic treatment, can affect inflammatory ratios. CONCLUSION: These findings demonstrate the variations in inflammatory ratios in schizophrenia patients based on their characteristics and different treatment methods (oral and LAI AP). This underscores the potential importance of inflammatory ratios in the treatment and treatment practice of schizophrenia.