Köpeklerde barınak stresinde magnezyum takviyesinin terapotik etkisi
Therapeutic effects of magnesium bisglycinate supplementation on shelter stress in dogs
  1. Tez No: 925238
  2. Yazar: SABA RAOUF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU DALĞIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, sahipleri tarafından terk edilen veya belediyeler tarafından toplatılarak barınaklara kapatılan köpeklerde görülen barınak stresini azaltmaya yönelik magnezyum bisglisinatın potansiyel terapötik etkilerini incelemektedir. Magnezyum takviyeleri, insan hekimliğinde hafif ve orta dereceli depresyon ile anksiyete tedavisinde uzun yıllardır kullanılmaktadır; ancak köpeklerde akut klinik stres üzerindeki etkinliği konusunda yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu tez, magnezyum bisglisinatın stres üzerindeki etkilerini davranışsal ve fizyolojik parametreler ile salya kortizol ve mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin (5-HT) düzeyleri üzerinden değerlendirerek, veteriner pratiklerinde potansiyel kullanımını araştırmayı hedeflemektedir. Çalışma, Sivas Belediyesi Hayvan Barınağında barınan, yaşları 1-8 arasında değişen, ırkları birbirine yakın, kısırlaştırılmış ve sağlıklı 30 köpek üzerinde gerçekleştirilmiştir. Köpekler, stres skorlarına göre ve rastgele olarak çalışma grubu (n=15) ve kontrol grubu (n=15) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışma öncesinde tüm köpeklerden hemogram örnekleri alınmış ve herhangi bir somatik hastalığı olmayan hayvanlar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma grubundaki köpeklere 30 gün boyunca her gün bir kez 12 mg/kg dozunda magnezyum bisglisinat verilmiş, kontrol grubundaki köpeklere ise herhangi bir ilaç uygulanmamıştır. Her iki grup için 30 gün boyunca aynı tür kuru mama kullanılmıştır. Salya ve kan örnekleri 0., 15. ve 30. günlerde her iki gruptan da aynı kişi tarafından toplanmıştır. Bu çalışma, magnezyum bisglisinatın stres üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve veteriner pratiklerinde kullanım potansiyelini ortaya koymak amacıyla fizyolojik ve davranışsal ölçütlerle birlikte laboratuvar analizleri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the potential therapeutic effects of magnesium bisglycinate in reducing shelter stress in dogs that have been abandoned by their owners or collected by municipalities and confined to shelters. Magnesium supplements have long been used in human medicine for the treatment of mild to moderate depression and anxiety; however, there is limited information regarding their efficacy in alleviating acute clinical stress in dogs. This thesis aims to investigate the effects of magnesium bisglycinate on stress by evaluating behavioral and physiological parameters, as well as measuring salivary cortisol and serotonin (5-HT), commonly known as the happiness hormone. The study was conducted on 30 healthy, spayed/neutered dogs aged 1 to 8 years, housed at the Sivas Municipality Animal Shelter. The dogs, of similar breeds, were randomly divided into a treatment group (n=15) and a control group (n=15) based on their stress scores. Prior to the study, hemogram samples were collected to exclude dogs with somatic illnesses. Dogs in the treatment group were administered magnesium bisglycinate at a dose of 12 mg/kg once daily for 30 days, while no medication was given to the control group. Both groups were fed the same type of dry food throughout the study. Saliva and blood samples were collected by the same individual on days 0, 15, and 30 for consistency. This research aims to provide insights into the potential use of magnesium bisglycinate in veterinary practice to improve the welfare of shelter dogs by addressing stress through measurable physiological and behavioral outcomes.