Diyabetik ayak enfeksiyonlarındamortalite risk faktörlerininretrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of mortality risk factors in diabetic foot infections
- Tez No: 925239
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Diyabetik Ayak Enfeksiyonlarında Mortalite Risk Faktörlerinin Retrospektif Olarak Değerlendirilmesi Amaç: Diabetes mellitus, mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonlara neden olup, büyük bir morbidite ve mortalite riski ile sonuçlanan bir hastalıktır. Bu çalışmada diyabetik ayak enfeksiyonu olan hastalarda mortalite risk faktörlerini retrospektif olarak incelenmesini amaçladık. Metod: Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları servisinde diyabetik ayak enfeksiyon ile takip edilen yaş ortalaması 60,03±11,56 yıl olan, 296'sı (%72,4) erkek toplam 399 hastanın verileri incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya toplam 399 hasta kaydedildi, bunların 296'sı (%72,4) erkekti ve yaş ortalamaları 60,03±11,56 yıldı. Hastane içi mortalite oranı %2,5 idi.
Özet (Çeviri)
Retrospective Evaluation of Mortality Risk Factors in Diabetic Foot Infections Objective: Diabetes mellitus is a disease that leads to both microvascular and macrovascular complications, resulting in a significant risk of morbidity and mortality. In this study, we aimed to retrospectively evaluate the risk factors for mortality in patients with diabetic foot infections. Method: The data of 399 patients, with a mean age of 60.03±11.56 years, who were followed for diabetic foot infections in the Endocrinology and Metabolism Department of Akdeniz University Hospital, were analyzed. Of these patients, 296 (72.4%) were male. Findings: A total of 399 patients were included in the study, of whom 296 (72.4%) were male, with a mean age of 60.03±11.56 years. The in-hospital mortality rate was 2.5%.