Preterm bebeklerde anne sütü leptin seviyesinin nekrotizan enterekolit oluşumuna etkisi-pilot çalışma
Effect of breast milk leptin levels on the formation of necrotising enterecolitis in preterm infant - a pilot study
  1. Tez No: 925303
  2. Yazar: BEGÜM ŞUTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Preterm bebeklerde anne sütü leptin seviyesinin nekrotizan enterekolit oluşumuna etkisi-pilot çalışma, Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Biyofizik Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Edirne, 2025. Giriş ve Amaç: Bu çalışma, erken doğum yapmış annelerin kolostrum ve 15 gün sonrası alınan tam süt örneklerindeki leptin seviyelerini karşılaştırarak, nekrotizan enterokolit (NEK) gelişimi ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya erken doğum yapmış ve süt örnekleri alınmış NEC tanısı olan ve olmayan anneler dahil edilmiştir. Anne sütü örnekleri, yağları ayrılmadan tam süt olarak analiz edilmiştir. Kolostrum ve 15 gün sonrası süt örneklerinden leptin seviyeleri, enzim bağlı immünosorbent testi (ELISA) yöntemi ile ölçülmüş ve gruplar arasındaki farklar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile incelenmiş ve parametrik testler kullanılmıştır. Bulgular: NEK ve NEK olmayan annelerin sütlerindeki leptin seviyeleri arasında kolostrum ve 15 gün sonrası dönemler açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05p > 0.05p>0.05).
Özet (Çeviri)
Effect of breast milk leptin levels on the formation of necrotising enterecolitis in preterm infant - a pilot study, Trakya University, Institute of Health Science, Biophysics Department, Master Thesis, Edirne, 2025. Background and Aim: This study aimed to compare leptin levels in colostrum and mature milk samples collected 15 days postpartum from preterm mothers, and to evaluate their relationship with the development of necrotizing enterocolitis (NEC). Material and Methods: The study included preterm mothers with and without a diagnosis of NEC. Milk samples were analyzed without separating the fat, using whole milk. Leptin levels in colostrum and mature milk samples were measured using the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method. The normality of the data distribution was assessed using the Shapiro-Wilk test, and parametric tests were applied to evaluate differences between groups. Results: There was no significant difference in leptin levels between NEC and non-NEC groups in either colostrum or mature milk (p>0.05p > 0.05p>0.05).