Gebelerin travmatik doğum algıları ile gebelikle ilişkili anksiyete ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between pregnant people's perceptions of traumatic birth and pregnancy-related anxiety and depression levels
- Tez No: 925315
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, gebelerin travmatik doğum algıları ile gebelikle ilişkili anksiyete ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırma Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kasım 2023-Mart 2024 tarihleri arasında kadın doğum polikliniklerine başvuran 384 gebeyle yürütülmüştür.Veriler Kişisel Bilgi Formu, Travmatik Doğum Algısı Ölçeği (TDAÖ), Gebelikle İlişkili Anksiyete Ölçeği (GAÖ-R2), Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EPDÖ) kullanılarak toplanmıştır.Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler (sayı,yüzdelik dağılımlar, ortalama, ortanca, standart sapma), bağımsız gruplarda t testi ve Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan gebelerin yaş ortalaması 28,16±5,48'dir. Gebelerin %37,2'sinin eğitim düzeylerinin üniversite ve üzeri olduğu, %77,9'unun çalışmadığı, %60,2'sinin gelir düzeyini gelir gidere denk olarak ifade ettiği, %86,5'inin ise çekirdek aileye sahip olduğu saptanmıştır. Gebelerin ortalama gebelik sayısı 2,20±1,19'dur. Gebelerin %66,4'ünün gebeliği planladığı, %74,0'ının istenilen bir gebelik yaşadığı, %39,1'inin ilk gebeliği olduğu ve %60,7'sinin doğuma ilişkin bilgi aldığı saptanmıştır. Gebelerin TDAÖ'den aldıkları toplam puan ortalamaları 58,02±28,78, GAÖ-R2'den aldıkları toplam puan ortalamaları 28,38±8,93 ve EPDÖ'den aldıkları toplam puan ortalamaları 9,72±5,79'dur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted cross-sectionally to examine the relationship between pregnant women's perceptions of traumatic birth and pregnancy-related anxiety and depression levels. The research was conducted with 384 pregnant women who applied to the obstetrics and gynecology polyclinics of Ankara Atatürk Sanatoryum Training and Research Hospital between November 2023 and March 2024. Data were collected using the Personal Information Form, Traumatic Birth Perception Scale (TDAÖ), Pregnancy Related Anxiety Scale (GAÖ-R2), Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDÖ). Descriptive statistics (number, percentage distributions, mean, median, standard deviation), independent groups t test and Mann Whitney-U test were used to evaluate the data. The average age of the pregnant women participating in the study is 28,16±5,48. It was determined that 37,2% of the pregnant women had an education level of university or above, 77,9% were not working, 60,2% expressed their income level as equal to their income and expenses, and 86,5% had a nuclear family. The average number of pregnancies among pregnant women is 2,20±1,19. It was determined that 66,4% of the pregnant women planned their pregnancy, 74.0% had a desired pregnancy, 39,1% had their first pregnancy and 60,7% received information about the birth. Pregnant women's total mean score from TDAS is 58,02±28,78, their total mean score from VAS-R2 is 28,38±8,93 and their total mean score from EPDS is 9,72±5,79.