Çevresel sürdürülebilirlik açısından bankalarda muhasebe politikaları: TRA1 düzey2 bölgesi örneği
Accounting policies in banks in terms of environmental sustainability: An example of TRA1 level 2 region
  1. Tez No: 925314
  2. Yazar: ARZU ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH COŞKUN ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sürdürülebilirlik konusu, günümüzün finansal sistemleri bağlamında giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Sürdürülebilirlik ile iklim değişikliği etkisini sektörel bazda karşılaştıran çalışmalarda bankacılığın doğrudan ve/veya dolaylı olarak etkisinin genel olarak örneklem dışında tutulduğu görülmektedir. Bu çalışma, bankaların çevresel politikalarının iklim değişikliği üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bankalar çevresel sürdürülebilirlik uygulamalarını ve raporlamayı politikalarına dahil etmelidirler. Banka politikalarının çevresel hesap verilebilirlik bağlamında ele alınması sorunun çözümünde anahtarı olarak kabul edilmektedir .
Özet (Çeviri)
The issue of sustainability is becoming increasingly important as today's financial systems expand. Comparing sustainability and climate conditions on a sectoral basis, it seems that the direct and/or indirect impact of banking is generally excluded from the distribution. This study allows to investigate the change in banks' economic policies on climate change. Values included in banks' accounting sustainability recording and reporting policies. The calculability of the regime of bank policies is the key to solving the problem of handling problems.