Türkiye'de sağlık turizmi üzerine ekonometrik bir analiz
An econometric analysis on health tourism in Türkiye
  1. Tez No: 925327
  2. Yazar: FATİH UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER GÖVDELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Geçmişte olduğu gibi günümüzde de sağlık, insanlar için önemli bir yer tutmaktadır. Sağlık sektörü, taraflar arasında tam rekabet şartların gerçekleşmesini engelleyen Eksik(Asimetrik) Bilgi sorunu olan ve uzmanlık gerektiren bir alandır. Günümüz bilgi çağında, veriye çok hızlı olarak erişim mümkün hale gelmiştir. Bilgi birikimin aktarılıp geliştirilmesi için sağlıklı topluma ihtiyaç vardır. Sağlık toplumun yolu ise sağlıklı bireyden geçmekte, bireyin sağlıklı olabilmesi ise sağlık alanında yetkin ve yetişmiş insan kaynağı ile iyi planlamış bir sağlık alt yapısına gereksinim duymaktadır. Ülkeler arası seyahat sürelerini kısaltan uçak seyahatinin yaygınlaşması beraberinde sağlık turizminin gelişmesini de sağlamıştır. Gelişmiş toplumlarda sağlık sistemlerin pahalı olması, bekleme sürelerinin uzun olması, yasal engeller nedeniyle sağlık alanında gelişmiş ve ekonomik açıdan avantajlı ülkelerin tercih edilmesi ile sağlık turizmi ivme kazanmıştır. Akredite kuruluşların artması, sağlık turizm hizmeti alan kişilere yönelik yasal düzenlemeler ile sağlık turizmi daha güvenilir kılınacak ve tercihlerin bu yönde olmasına müspet katkı sağlayacaktır. Alanına katkı sunacak çalışmada; Türkiye'nin 2003 yılından 2022 yılına kadar çeyrek dönemlik Sağlık Turizm Geliri, Turizm Geliri, İhracat ve GDP' den oluşan değişkenleri arasında zaman serisi analizi yapılmıştır. ARDL sınır testi sonucunda, değişkenler arasında uzun dönemli ilişki olduğu tespit edilmiştir. Uzun dönem katsayıları incelendiğinde ilişkinin pozitif olduğu ve istatistiki açıdan anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma sonucunda, Gdp' de meydana gelen %10' luk artış sağlık harcamaları turizm gelirini %0,13, ihracatta meydana gelen %1'lik artış sağlık harcamaları turizm gelirini %1,216, turizm gelirlerindeki yüzde 10' luk artış ise sağlık harcamaları turizm gelirini %0,44 artırdığı, sonucuna ulaşılmıştır. Granger nedensellik test sonucunda, gdp ile sağlık harcamaları turizm geliri arasında çift yönlü nedensellik ilişkisinin olduğu; diğer bağımsız değişkenlerden olan ihracat ve turizm gelirinden, sağlık harcamaları turizm gelirine doğru nedensellik ilişkinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sağlık harcamaları turizm gelirinden turizm gelirine doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuç, çalışmanın rasyonel neticelere ulaştığını doğrulamaktadır. Çalışmada kullanılan değişkenler istatistiki açıdan anlamlı bulunmuştur. Sonuç kısmında elde edilen veriler ışığında, Türkiye' nin bu alanda yaptığı çalışmalara değinerek geliştirilmesi gereken konularda politika önerileri ortaya konulmuştur. Sağlık turizmi üzerine yapılan ulusal ve uluslararası çalışmalardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As in the past, health continues to occupy an important place for individuals today. The healthcare sector is an area that requires expertise and is affected by the issue of information asymmetry, which hinders the conditions for perfect competition between parties. In today's information age, it has become possible to access data very quickly. In order to transfer and develop accumulated knowledge, a healthy society is essential. The path to a healthy society passes through healthy individuals, and for individuals to be healthy, there is a need for skilled and trained human resources in the healthcare field, as well as a well-planned healthcare infrastructure. The widespread use of air travel, which shortens travel times between countries, has also contributed to the development of health tourism. In developed societies, due to the high costs of healthcare systems, long waiting times, and legal barriers, health tourism has gained momentum as people prefer countries that are economically advantageous and advanced in healthcare. The increase in accredited organizations and legal regulations regarding individuals receiving health tourism services will make health tourism more reliable and positively contribute to preferences in this direction. In a study contributing to the field, a time series analysis was conducted between the variables of Health Tourism Income, Tourism Income, Export, and GDP for Turkey from 2003 to 2022 on a quarterly basis. The ARDL bounds test revealed a long-term relationship between the variables. When examining the long-term coefficients, it was concluded that the relationship is positive and statistically significant. As a result of the study, it was found that a 10% increase in GDP leads to a 0.13% increase in health tourism income, a 1% increase in exports leads to a 1.216% increase in health tourism income, and a 10% increase in tourism income leads to a 0.44% increase in health tourism income. As a result of Granger causality test; a bidirectional relationship was found between GDP and health tourism income; it was also found that there is no relationship between exports, tourism income, and health tourism income as independent variables. However, a one-way causality relationship was identified from tourism income to health tourism income. This result confirms that the study reached rational conclusions. The variables used in the study were found to be statistically significant. In the conclusion section, in the light of the data obtained, policy recommendations were put forward on issues that need to be improved by touching on Turkey's work in this field. National and international studies on health tourism were used.