Rönesans döneminden günümüze ahlaki değerlerin resim sanatına yansıması
The reflection of moral values in painting from the Renaissance period to the present
- Tez No: 925336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Ahlaki değerlerin ve toplumsal normların sanat yoluyla ifade edilmesi, insanların düşünce tarzlarını, duygusal tepkilerini ve değer sistemlerini etkiler. Ahlak felsefesi ve resim sanatı arasındaki bağlantı, insan deneyiminin derinlemesine anlam ve ifade etme süreçlerini bir araya getirir. Bu iki disiplin, sadece estetik deneyimin ötesine geçerek izleyicilere zengin bir ahlaki, etik ve duygusal içerik sunar. Resim sanatı, sanatçıların iç dünyalarını, toplumsal konuları ve ahlaki değerleri ifade etmek için güçlü bir araç olarak hizmet eder. Sanatçılar, resimler aracılığıyla duygularını, düşüncelerini ve değerlerini izleyicilerle paylaşarak derin bir etki yaratma potansiyeline sahiptir. Ahlaki konuların resimlerle anlatılması, izleyici üzerinde güçlü duygusal tepkiler uyandırır ve bu da izleyicilerin düşünce tarzlarını yönlendirir. Bu şekilde resim sanatı, toplumsal olaylara, etik meselelere ve ahlaki sorunlara eleştirel bir bakış açısı sunar. Bu araştırmada; Rönesans döneminden günümüze ahlaki değerlerin resim sanatıyla nasıl aktarıldığına ve farklı dönemlerde hangi değerlerin daha çok vurgulanmak istendiğini ve sanata nasıl bir etki yaptığının araştırılması hedeflenmektedir. Bu amaçla ahlak kavramı çeşitli düşünürlerin fikirlerinden hareketle anlamlandırılmaya çalışılacak ve bu felsefecilerin verimli ve düzenli bir toplum için farklı bir bakış açısıyla oluşturdukları düşüncelerin sonraki dönemlerde sanatçılar tarafından yorumlanıp tuvale nasıl aktarıldığı üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
The expression of moral values and social norms through art influences people's ways of thinking, emotional responses, and value systems. The connection between moral philosophy and painting art combines the processes of deeply understanding and expressing human experience. These two disciplines go beyond mere aesthetic experience, offering viewers a rich moral, ethical, and emotional content. Painting serves as a powerful medium for artists to express their inner worlds, societal issues, and moral values. Through their works, artists share their emotions, thoughts, and values with viewers, creating a profound impact. Depicting moral themes through paintings evokes strong emotional responses in the audience, which in turn influences their ways of thinking. In this way, painting provides a critical perspective on societal events, ethical issues, and moral dilemmas. This research aims to explore how moral values have been conveyed through painting from the Renaissance to the present day and to investigate which values were emphasized in different periods and how they influenced art. To this end, the concept of morality will be interpreted through the ideas of various thinkers, and the focus will be on how the thoughts they developed with a unique perspective for a productive and orderly society were later interpreted by artists and transferred to the canvas.